تورهای جاری
22 اردیبهشت 1400

تور ماسال

2.5 روزه 1,190,000 تومان
جزئیات سفر
13 خرداد 1400

تور ماسال

2.5 روزه 1,190,000 تومان
جزئیات سفر

ماسال

کوله پشتی‌تان را آماده کرده و بار سفر ببندید و با آرندتور همراه شوید. این بار قصد داریم به یکی از رویایی‌ترین مناطق ایران روستای «اولسبلنگاه» در «ماسال» برویم. ماسال شهر زیبایی در استان گیلان بوده که حدود 55 کیلومتر از رشت فاصله دارد.

ماسال به معنای کنار کوه و یا دارای کوه است و رودخانه «خالکایی» از میانه‌ی آن عبور می‌کند. در گذشته به ماسال «رودکنار» هم گفته می‌شده. ماسال پس از رودبار مرتفع‌ترین شهر استان گیلان است، کافی است که یک ساعت از این شهر دور شوید تا به بام سبز ماسال اولسبلنگاه برسید.

اولسبلنگاه بام سبز ماسال

اگر می‌خواهید بهشت را تجسم کنید به روستای اولسبلنگاه سفر کنید. با ورود به این روستا که در 25 کیلومتری ماسال قرار دارد، گویی یک رویا از بهشتی جاویدان با آرامش فوق‌العاده به واقعیت پیوسته‌است!

این روستای دلفریب در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا در استان گیلان قرار دارد. این منطقه ییلاقی زیبا و بی‌همتاست که چشم انداز زیبای آن در کنار خانه‌های چوبی  و اسبان وحشی‌اش هوش از سر هر بازدیدکننده‌ای می‌رباید.

اولسبلنگاه یک مقصد منحصر به فرد برای رهایی از خستگی و پیوند با طبیعت است. این روستای ییلاقی خوشبختانه هنوز معماری و بافت قدیمی خود را حفظ کرده و کلبه‌ها به صورت چوبی و سقف‌های شیروانی رنگی است و روستا هنوز درگیر ویلاسازی نشده‌است.

ویژگی‌های اولسبلنگاه

اولسبلنگاه یک نام تالشی بوده و از دو بخش اولس و بلنگاه تشکیل شده‌است. اولس به معنای درخت «ممرز» و بلنگاه به معنای جای بلند و ترکیب این دو با یکدیگر، به جایگاه رویش درخت ممرز اشاره می‌کند.

ممرز درختی زیبا و بومی جنگل‌های اروپایی است که ارتفاع آن بین 15 تا 25 متر است. این درخت در جنگل‌های هیرکانی‌  به فراوانی دیده‌می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه فردترین نوع جنگل‌ها در دنیاست که قدمتی 25 تا 50 میلیون سال دارند. عده‌ای این جنگل‌ها را به عصر دایناسورها نسبت می‌دهند. این جنگل‌ها تمام نیم کره‌ی شمالی زمین را در برگرفته بودند، اما در عصر یخبندان آن گستردگی خود را از دست دادند. پس از پایان عصر یخبندان دوباره گسترش یافتند. تنوع گونه‌های گیاهی، پرندگان و حیواناتی که در جنگل‌های هیرکانی زندگی می‌کنند بسیار متنوع است، به گونه‌ای که نزدیک هفت و نیم میلیون نفر در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند. بیست هزار هکتار جنگل‌های هیرکانی در آذربایجان و دو میلیون هکتار آن در ایران وجود دارد. این جنگل‌ها در تیرماه 1398 در فهرست یونسکو به عنوان میراث تاریخی و طبیعی ایران ثبت شد. با ثبت جنگل‌های هیرکانی  این اثر بیست و چهارمین مورد از میراث تاریخی و طبیعی ایران است که در فهرست یونسکو قرار می‌گیرد.

در سفر به این ییلاق شما امکان پیاده‌روی در قسمتی از جنگل‌های هیرکانی را دارید و محل کشته شدن «میرزا کوچک خان جنگلی» را از نزدیک مشاهده خواهیدکرد.

این تنها ویژگی اولسبلنگاه نیست! اسبان وحشی که در دشت‌های اولسبلنگاه در حال دویدن و چرا و حتی بازیگوشی هستند یکی دیگر از زیبایی‌های است که می‌توانید در این ییلاق مه‌آلود از نزدیک مشاهده کنید. تصویر بی‌نهایت زیبا و دلچسب که شاید فرصتش یک بار برای هرکس پیش نیاید. پس شانس خودتان را امتحان کنید!

البته در این روستای دوست‌داشتنی تمام اسب‌ها وحشی نیستند، اهالی روستا اسبان اهلی نیز دارند که از آن‌ها هم به عنوان مرکب و هم منبع درآمد استفاده می‌کنند. اگر اسبان و اسب سواری را دوست دارید، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی اندکی یکی از اسب‌های اهلی را اجاره کرده و از آن‌ها سواری بگیرید.

در ییلاق اولسبلنگاه شما در مه غوطه‌ور هستید. تصور کنید که در ارتفاع تقریباً 2000 متری از دریا در هوای مه‌آلود ایستاده‌اید، دریا در زیر پایتان است و در حال تماشای چشم انداز روستا و مراتع پرشیب، کلبه‌های چوبی و... هستید. قطعاً افق روبروی چشمان شما در چنین شرایطی بی‌نظیر خواهد بود. توصیه می‌شود به هیچ وجه دوربین عکاسی خود را در چنین فضایی فراموش نکنید.

از جمله برخی مناطق طبیعی و گردشگری این منطقه که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، عبارتند از: غارطبیعی آویشو شاندرمن، آبشار وَزَن، منطقه جنگلی طاسکو، سورکوم، آری دول، شالماء، چسلی، ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت، ییلاق بیلگاه دول، ییلاق مورجونه ییلاق، اسپی دشت، ییلاق رشته پشت، ییلاق مولومه بند، ییلاق شنبه راه، ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق واشیار، ییلاق سی فی، ییلاق نمنه پشت، ییلاق سوچاله، ییلاق دشته و دریاچه خشکه دریا

در سفر به ماسال چه لوازمی نیاز دارید؟

ماسال آب و هوای سردی دارد حتی در روزهای گرم سال نیز این منطقه دارای شب‌های سردی است. بنابراین داشتن لباس گرم، کفش راحتی، یک کوله سبک، کیسه خواب و دوربین عکاسی تمام توشه‌ی شما در این سفر دو و نیم روزه است.

با توجه به اینکه تلفظ نام اولسبلنگاه سخت و دشوار بوده، این سفر به نام تور ماسال شهرت یافته‌ و گرنه مقصد اصلی سفر ما اولسبلنگاه است.

بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه

بهترین زمان سفر به این منطقه اردیبهشت تا مهرماه است. در بقیه سال آنقدر میزان مه در ماسال بالاست که چیز زیادی دیده نمی‌شود.همسفران عزیز در سفر یکروزه با تخفیف سفر کنید...

تخفیف شنبگی: 20 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف یک‌شنبگی: 15 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف دوشنبگی: 10 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف سه‌شنبگی: 5 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

قابل ذکر است این تخفیفات برای 15 نفر اولی که ثبت‌نام کنند لحاظ خواهد شد...

پس عجله کنید تا جزء 15 نفر اول این سفر باشید...

Copyright © 2021 arandtour.com All rights reserved.