با شنیدن نام «کویر مصر» در ابتدا انتظار نداریم که این کویر در همین نزدیکی و در استان اصفهان باشد! اما باید به شما بگوییم که این کویر زیبا 45 کیلومتری شهر «جندق» قرار داشته و حدود 120 نفر جمعیت دارد.

این روستای زیبا یکی از جذابترین مناطق گردشگری ایران بوده و می‌توان آن را یکی از پرفروش‌ترین تورهای کویرنوردی در سراسر ایران دانست که بهترین زمان سفر به آن دو فصل سرد سال و اوایل بهار است.

تور کویر مصر


جاذبه‌های اصلی کویر مصر چیست؟

نام‌گذاری این کویر به مصر دلایل و داستان‌های مختلف دارد، اما یکی از داستان‌هایی که بیشتر از همه رایج بوده، داستان فردی است به نام یوسف که از اهالی روستا در دوران گذشته است. این فرد در زمانی که روستا با کم آبی مواجه می‌شود، چاه عمیقی حفر می‌کند و به آب می‌رسد. او از مردم خواست به احترام حضرت یوسف و داستان او در مصر، نام این منطقه را مصر بگذارند و ظاهراً مردم هم پذیرفتند. آرند تور از شما دعوت می‌کند تا در یک سفر دو ونیم روزه همراه شما باشد تا به تماشای جاذبه‌های اصلی کویر مصر بروید. ما در ادامه تعدادی از برنامه‌های اصلی تور کویر مصر را برای شما بازگو خواهیم کرد.

اولین چیزی که از این تور کسب خواهید کرد، زیبایی و آرامش است. این احساس به گونه‌ای است که می‌توانید روزهای متوالی در این منطقه اتراق کنید و بازهم مشتاق گذراندن زمان بیشتر در آن باشید. در این سفر باید کفش‌ها را کند و بر ماسه های نرم و روان آن پابرهنه راه رفت. لمس شن‌های نرم و روان در لابه‌لای انگشتان یکی از به یاد ماندنی‌ترین خاطراتی است که می توانید از این تپه‌های زردرنگ ماسه‌ای به خاطر داشته‌باشید.

زیبایی‌های این سفر فقط محدود به روزهای کویر مصر نیست. در شب‌های کویر مصر گویی یک فرش پر نقش و نگار از ستارگان درخشان را در آسمان پهن کرده‌اند. این نقش و نگار ستاره‌گونه  به قدری به شما نزدیک هستند که احساس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید، می توانید آن‌ها را لمس کنید.

یکی از لذت‌بخش ترین کارها که در کویر انجام خواهید داد، خلوت و یا هم صحبتی در کنار همسفران در شب‌های کویر است. در کنار آتش بنشینید و خود را مهمان یک فنجان چای  ذغالی کنید و یا در تاریکی و خلوت لذت یک سفر آرامش بخش را در تنهایی خود مزمزه کنید. علاوه بر لذت بردن از محیط کویر مصر شما در سفر به این منطقه از دریاچه نمک خور و بیابانک نیز دیدن ‌خواهید کرد.

این دریاچه در منطقه‌ی کویری خور در اصفهان قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین منابع نمکی و بزرگترین دریاچه‌های فصلی نمک در ایران به شمار می رود. بر روی سطح دریاچه پلی‌گون‌های نمکی و یا اشکال هندسی چند ضلعی  وجود دارد که گاهی ارتفاع آن ها به 30 سانتی‌متر و مساحت‌شان به یک و نیم متر مربع می‌رسد. پلی‌گون‌های دریاچه‌ی نمک خور اصفهان یکی از منحصر به فردترین زیبایی‌های این سفر کویری است، اگر به این منطقه سفر کردید حتماً کنار دریاچه قدم بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. اما مراقب پلی‌گون‌ها نیز باشید.


روستای گرمه و چشمه‌های کویری کی دیگر از نقاط دیدنی در تور کویر مصر است. این روستا در شرق استان اصفهان از توابع نائین و خور و بیابانک و در کویر مرکزی ایران واقع شده‌است. روستای گرمه پیشینه‌ی تاریخی بسیار طولانی دارد. این روستا در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار داشته و در متون تاریخی بسیاری از آن نام برده شده‌است. این روستای کهن‌سال دارای خانه‌های بسیار ساده، اما با معماری ویژه بوده که بر روی بوته‌های خار بنا شده‌اند.

از ویژگی‌های دیگر این منطقه، می‌توان به قلعه‌ی تاریخی چهار طبقه که متعلق به دوره ساسانی است و در بخش مرکزی روستا قرار دارد، اشاره کرد. قلعه گرمه کاربری دوگانه دفاعی و مسکونی داشته‌است. در کنار این قلعه‌ی ساسانی، مسجدی تاریخی نیز وجود دارد که از روزگارانی دور به‌جامانده‌است. طبیعت گرمه نیز از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. نخلستان‌های گرمه، یکی از مرغوبترین خرماهای این منطقه را به شما هدیه می‌دهد. از جمله ویژگی‌های دیگر گرمه کوه سرخ رنگ فیلی شکل آن بوده که همیشه مورد توجه‌ی زمین‌شناسان بوده‌است.

برکه‌های گرمه در فصل‌های زمستان و بهار پر از اردک و مرغابی است و تپه‌های اطراف آن مهمان پرندگانی همچون تیهو و کبک است. این منطقه دارای چشمه‌های آب معدنی هزار ساله بوده که از دل کوه می‌جوشند. یکی از این چشمه‌ها، چشمه ماهی روستای گرمه است. این چشمه‌ی معروف در دل خود ماهی‌های کوچک درمانگری دارد که با جویدن پوست بیمار باعث از بین رفتن برخی بیماری‌های پوستی می‌شوند.


آتشونی خانه‌ای 400 ساله در دل کویر

اگر به کویر مصر و روستای گرمه سفر کردید، حتماً سری به این خانه‌ی زیبا و دوست داشتنی هم بزنید. «مازیار» به همراه همسر فرانسویش و والدینش، زندگی شهری را رها کرده و به بازسازی خانه‌ی اجدادی خود پرداختند و این خانه را تبدیل به اقامتگاهی زیبا برای کویر دوستان کرده‌اند. بازسازی این خانه‌ی خشتی باعث رونق صنعت گردشگری و سطح زندگی مردم روستای گرمه شده‌است.


این اقامتگاه هفت اتاق داشته که به صورت ساده و هماهنگ با فرهنگ بومی مردم روستا تزیین شده‌است. این خانه‌ی 400 ساله به نام آتشونی نامیده شده‌است. آتشونی در زبان زرتشتی به معنای شب‌نشینی دور آتش است. بنابراین اگر به این منطقه سفر کردید، حتماً سری به این اقامتگاه نیز بزنید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
سهیل
1400/09/16 19:10
با سلام لطفا بازدید قلعه بیاضه را به برنامه تور کویر مصر اضافه کنید
پاسخ دهید...
تولید محتوا آرندتور
1400/09/25 09:39
با سلام و احترام
پیشنهاد شما به بخش عملیات منتقل میشود
باتشکر از پیام شما


Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.