تور خوزستان سرزمین رودهای روان

خوزستان پنجمین استان پرجمعیت ایران در جنوب غربی کشور پهناورمان قرار دارد. این استان علاوه بر منابع فراوان تولید نفت و گاز ایران از لحاظ تاریخی، قدیمی‌ترین منطقه در فلات ایران است که قدمت آن به 2700 سال پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. شکل‌گیری تمدن عیلام در حدود سه هزار پیش از میلاد مسیح در این منطقه صورت گرفته‌است. خوزستان یعنی سرزمین خوزی یا هوزی است. در تور خوزستان شما در یک سفر سه و نیم روزه با 13 منطقه‌ی تاریخی و طبیعی خوزستان در سه شهر آشنا خواهید شد. شب هنگام با اتوبوس VIP سی و دونفره عازم شهر دزفول خواهید شد. اماکنی که در تور خوزستان به بازدید آن ها خواهید رفت، عبارتند از:

1. رودخانه و سد دز

رودخانه دز یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است که از رشته کوه زاگرس میانی سرچشمه گرفته و از شهرستان دزفول عبور می‌کند. احداث سد دز در سال  1338 خورشیدی آغاز و در سال 1341 به پایان یافت. این سد به طول 65 کیلومتر طول و 60 کیلومترمربع مساحت می‌تواند 3.3 میلیارد مترمکعب آب را گنجایش دهد. ارتفاع این سد 203  متر بوده و به عنوان یکی از مرتفع‌ترین سدهای جهان در زمان خود شناخته شده‌است. هدف اصلی احداث سد دز تولید برق و کنترل سیلاب‌ها و تنظیم آب جهت آبیاری است. سد دز می‌تواند 125000 هکتار اراضی پایین دست را آبیاری کند و در عین حال در کنترل سیلاب بالادست بسیار موثر است. پس از صرف نهار در کنار سد دز راهی شهر شوش و کاخ آپادانا خواهیم شد.

2. شوش

شوش یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای جهان، پایتخت مملکت عیلام و پایتخت زمستانی هخامنشیان است. حفاری‌های انجام شده نشان می‌دهد این منطقه عمری 9000 ساله دارد چون از نه هزار سال پیش در این منطقه کشاورزی انجام می‌شده‌است. این منطقه بین دو رود دز و کرخه قرار دارد و بیش از 4000 سال است که مردم به صورت شهری در شوش زندگی می‌کنند. شوش دارای جاذبه‌های تاریخی بسیار متعددی است که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

2-1) کاخ آپادانا

کاخ آپادانا یکی از جاذبه‌های شهر دیدنی شوش است و قدمت آن به دوران هخامنشی و داریوش اول می‌گردد. داریوش کبیر دستور می‌دهد تا کاخ آپادانا را بر روی ویرانه‌های عیلامی‌ها بسازند. این کاخ حدود 515 الی521 پیش از میلاد در شوش بنا شد.

 کاخ آپادانا یکی از آثار ملی ایران است که با تحقیق و بررسی‌های انجام شده در آن کتیبه‌ای بسیار ارزشمند در این کاخ پیدا شده‌است. نوشته‌های کتیبه حکایت از این دارد که کاخ آپادانا پس ازمرگ  داریوش دچار آتش‌سوزی سختی می‌شود و بخش عظیمی از کاخ نابود می‌گردد. این اتفاق در زمان اردشیر اول رخ می‌دهد. اردشیر دوم پس از به سلطنت رسیدنش تصمیم می‌گیرد تا دوباره این کاخ را مورد بازسازی قرار دهد و کاخ آپادانا را به دوران اوج خود باز گرداند. کاخ آپادانا 10 هزار و ۴۳۴ متر مربع وسعت دارد. این عمارت چندین اتاق و تالار داشته که متاسفانه فقط 110 مورد آن شناخته شده‌است. کاخ آپادانا در مجموع شش حیاط داشته و زیباترین قسمت آن تالار مرکزی کاخ  بوده که از ۳۶ ستون ۲۰ متری تشکیل شده‌است.

2-2) آکروپل دمورگان

قلعه آکروپل دمورگان یا قلعه شوش عمارتی 120 ساله که در دوره قاجاریه ساخته شده‌است. قلعه آکروپل دمورگان علاوه برزیبایی ظاهر و معماری‌اش از آجرهای باقی مانده کاخ آپادانا و آجرهای منقوش به خط میخی چغازنیبل در ساختش استفاده کرده‌است. قلعه آکروپل دمورگان در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در بر فراز تپه‌ی شوش قرار دارد. سازنده‌ی قلعه شوش فرانسوی‌ها بودند که با استفاده از نیروی ایرانی و با نظارت خاندان فیلی و حاج مصطفی دزفولی این بنا ساخته شد. قلعه آکروپل دمورگان بسیار به قلعه باسیل فرانسه شباهت دارد و پلان قلعه به صورت مستطیل‌شکل است. قلعه آکروپل دمورگان یکی از جاذبه‌های گردشگری است که هر ساله بازدیدکنندگان بیشماری از این قلعه‌ی 120 ساله بازدید می‌کنند. قلعه شوش یا آکروپل دمورگان در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

2-3) موزه شوش

موزه شوش یکی از مهمترین موزه‌های ایران است که اشیای باستانی این موزه به دوره پیش از تمدن عیلام تا دوران پس از اسلام تعلق دارد. موزه شوش دارای شش تالار بوده و در سال 1345 در کنار قلعه شوش یا قلعه آکروپل دمورگان و محوطه باستانی شوش بنا شده‌است. آثار باستانی به نمایش گذاشته در این موزه حاصل حفاری‌های منطقه شوش و چغازنبیل است.

2-4) زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل اولین اثر تاریخی ایرانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. چغازنبیل یک نیایشگاه باستانی است که در حدود 1250سال پیش از میلاد در دوره عیلامی‌ها به ابعاد تقریبی ۱۰۰۰× ۱۳۰۰ متر ساخته شده‌است.

زیگورات چغازنبیل نخستین ساختمان مذهبی است که در نزدیکی شهر شوش ساخته شده و یکی از جذاب‌ترین اماکن تاریخی ایران است. این بنا از سه حصار تو در توی خشتی به ابعاد 1000 × 1300 متر تشکیل شده‌است. حصار ابتدایی آن شامل معبد اصلی (زیگورات) که در مرکز حصار قرار دارد. حصار دم این نیایشگاه شامل کاخ‌ها و معابد کوچک است. حصار سوم آن شامل آرامگاه‌های زیرزمینی سلطنتی و کاخ‌های سلطنتی و تصفیه خانه آب است. 

زیگورات چغازنبیل در سال 1936 توسط براون کشف شد و در طی سال های 1953 تا 1963 توسط هیأت گیرشمن به طور کامل از زیر خاک بیرون آمد. زیگورات چغازنبیل از بناهای بسیار مهم در دوران عیلامی‌ها بوده باتوجه به اهمیت این بنا از بهترین مواد اولیه خشت و آجر در ساخت آن استفاده شده‌است. این نیاشگاه پرآوازه که شهرت جهانی دارد در اصل 5 طبقه بوده که متاسفانه امروزه فقط دو طبقه‌ی آن باقی مانده‌است.

2-5) آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش قرار دارد و در سال 1249 شمسی پس از سیلی که در شوش رخ داد به دستور فردی روحانی به نام جعفر شوشتری آرامگاهی برای دانیال نبی ساخته شد. آرامگاه دانیال نبی از اماکن مذهبی است که گنبدی پلکانی و دو پوسته در ابعاد 20 متر ارتفاع و 5 متر قطر دارد. این گنبد در دوره سلجوقی ساخته شده‌است.

3. شوشتر

شوشتر سرزمین آسیاب‌های آبی جهان در خوزستان در کوه‌های زاگرس قرار دارد. این شهر تا ابتدای حکومت پهلوی مرکز استان خوزستان بود. شوشتر به معنای خوب‌تر است. چون شهر شوش رو به نابودی و زوال پیش می‌رفت. نزدیک شوش شهری برپا شد که خوش آب و هواتر و حاصلخیزتر بود و آن را شوشتر یعنی از شوش بهتر نامیدند.

در شمال شرقی شهر شوشتر غاری مشهور به نام غارپیده وجود دارد که آن را نخستین سکونتگاه انسانی ایران می‌نامند. قدمت سکونت در این شهر تقریبا به ده هزار پیش بر می‌گردد. مورخان براین اعتقاد هستند که شوشتر در دوره‌ی هخامنشیان نیز به عنوان شهری سرسبز وجود داشته‌است. این شهر در دوره‌ی ساسانیان از شهرهای مهم در ایران بوده‌است.

اماکن تاریخی این شهر بسیار متنوع و زیاد است که آرندتور بخشی از آن‌ها را که در تور خوزستان بازدید می‌کنید به شما معرفی خواهدکرد.

3-1) نهر داریون

نهر داریون یکی از شگفت‌انگیزترین و قدیمی‌ترین سازه‌های آبی ایران و جهان است که در دوره هخامنشی ساخته شده‌است. نهر داریون یک کانال آبی دست کند که همراه با 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر به صورت یکجا به‌عنوان دهمین اثر تاریخی  ایران در یونسکو به ثبت رسید. نهر داریون از نام داریوش برگرفته شده و تنها سازه‌ی آبی است که بعد از قرن‌ها هنوز هم نام بانی خود را حفظ کرده‌است. این نهر از رود «شطیط» جدا شده و دوباره بدان می‌پیوندد. وظیفه‌ی نهر داریون آبیاری دشت میناب شوشتر است.

3-2) قلعه سلاسل

قلعه سلاسل یک قلعه‌ی ثبت شده و اثر ملی است که به همراه 15 اثر باستانی دیگر در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این قلعه که از دوره هخامنیشی به یادگار مانده تا حدود 50 سال پیش آباد بود. قلعه سلاسل دژی بسیار بزرگ است که دارای حیاط‌های متعدد، سربازخانه‌‌ها، طویله‌ها، حمام‌ها و.. است. وظیفه قلعه سلاسل حفاظت و امنیت شوشتر در درجه اول، کنترل نهر داریون بود. والی شوشتر در این محل زندگی می‌کرده است. این اثر باستانی با وجود تخریب‌های گسترده‌ای که در آن انجام شده هنوز هم یک بنای باستانی و دیدنی است.

3-3) مجموعه آبشارها وآسیاب‌های آبی شوشتر

مجموعه آبشارها وآسیاب‌های آبی شوشتر یک شاهکار ناب و بسیار زیباست که مادام ژان دیولافو این مجموعه‌ی منحصر به فرد را بزرگترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی می‌دادند که در مسیر رودخانه گرگر در عصر اردشیر بابکان شاهنشاه ساسانی ساخته شده‌است. رودخانه‌ی گرگر به صورت مصنوعی و دست کند ساخته شده‌. مجموعه آبشارها و آسیاب‌های آبی شوشتر شامل پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌‌های عظیم هدایت آب است که با یکدیگر در ارتباط هستند. این شاهکار مهندسی به همراه 15 اثر باستانی دیگر در فهرست دهمین اثر تاریخی ایران در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید. علاوه براین مجموعه آبشارها وآسیاب‌های آبی در سال 1377 به ثبت ملی رسیده‌اند.

3-4) بند میزان

بند میزان به دستور شاپور اول در دوره‌ی ساسانیان ساخته شد. این سد که ساخته‌ی دست نیروی کار بوده به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال 1378 به ثبت رسید. علاوه براین بند میزان به همراه 15 اثر باستانی دیگر به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. بند میزان بر روی کارون بسته شده و آب کارون به نسبت 2 به 4 بین دو رودخانه گرگر و شطیط تقسیم می‌کند. وظیفه‌ی این سد محکم  تأمین آب آبشارها، آسیاب‌ها و زمین های کشاورزی و روستایی است که درر مسیر رودخانه گرگر قرار دارند.

4. دزفول

دزفول شهر باستانی است که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد. شاپور اول دومین پادشاه ساسانی برای اتصال جندی شاپور به شوشتر با کمک رومیان پلی بر روی رودخانه ساخت. این اقدام وی موجب شد تا شهری به نام «دزپول» به معنای پل تقویت شده در این منطقه ساخته شود. بعد از حمله عرب‌ها از آنجا که آن‌ها حرف (پ) را در الفبای خود نداشتند دزپول به دزفول تغییر یافت. این شهر علاوه بر پیشینه‌ی تاریخی‌اش از لحاظ جاذبه‌های طبیعی نیز بسیار متنوع است. در تور خوزستان شما برخی از اماکن تاریخی این شهر قدیمی را بازدید خواهید کرد.

4-1) پل شناور

پل شناور دزفول به منظور توقف تردد از پل قدیمی 1700 ساله دزفول در سال 1380 ساخته شد. پیاده روی بر روی این پل شناور می‌تواند یک خاطره‌ی هیجان انگیز برای شما باشد که در انتهای سفر سه و نیم روزه تور خوزستان آن را فراموش نخواهید کرد.

4-2) یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث صفاری متعلق به دوره سلجوقی تا قاجار است که بخش‌های قدیمی‌تر متعلق به دوره سلجوقی است. این بنا در روستای شاه‌آباد در 10 کیلومتری شهر دزفول قرار دارد. آرامگاه یعقوب لیث صفاری دارای یک گنبد دندانه‌دار است که از فاصله‌ی دور هم می‌توان گنبد مخروطی شکل دندانه‌دارش را مشاهده کرد. آرامگاه یعقوب لیث صفاری از جنس خشت خام ساخته شده و تنها یک در دارد. یعقوب لیث صفاری موسس سلسله صفاریان، اولین شهریار ایرانی است که پس از 200 سال از ظهور اسلام در ایران، زبان رسمی کشور را زبان فارسی کرد و زبان فارسی را از مرگ حتمی نجات داد.

5. مضیف عربی

مضیف یک شهر نیست که در تور خوزستان به بازدید آن بروید! مضیف عربی همان تالار پذیرایی یا مهمان‌خانه است که در کنار خانه‌های مردم عرب ساخته می‌شود. معمولاً مصالحی که برای مضیف استفاده می‌گردد، مطابق با مصالحی است که در خانه استفاده می‌شود. اما در خوزستان برای ساخت مضیف از نی مردابی استفاده می‌کنند.

موارد استفاده مضیف متغیر است در مراسم عروسی، عزا و.. استفاده می‌گردد. اما معمولاً شیخ یا رئیس طایفه از مضیف برای حل مسائل و مشکلات مردم طایفه استفاده می‌کنند. در واقع سالن اجتماعات آپارتمان‌های شهری است. یکی از رسوم رایج در مضیف که برای پذیرایی انجام می‌گیرد، قهوه خوری است.

در نزدیکی زیگورات چغازنبیل  سه مضیف ساخته شده تا مردم در حین بازدید از چغازنبیل با این فرهنگ مردم خوزستان آشنا شوند. مضیف چند سالی است که به ثبت ملی رسیده ولی برای عموم مردم آنچنان آشنا نیست. ساخت چند مضیف در کنار زیگورات چغازنبیل برای استراحت می‌تواند گردشگران را با آداب و رسوم مردم خوزستان بیشتر آشنا کند.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف


Copyright © 2021 arandtour.com All rights reserved.