استان بوشهر به عنوان هفدهمین استان در جنوب ایران قرار گرفته‌است. مرکز این استان بوشهر بوده و با توجه به عوامل مختلف همچون قرار گرفتن در کنار ساحل خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صیادی، منابع گاز و نفت و.. ملقب به پایتخت انرژی ایران شده‌است. آرند تور در یک سفر پنج و نیم روزه قصد دارد شما را به تور بوشهر و بازدید از دو استان فارس و بوشهر و شهرهای بوشهر، کازرون، سیراف، دلوار و فیروزآباد ببرد. آرندتور در این تور، هشت وعده اصلی و پنج میان وعده میزبان شما خواهد بود. با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی از مناطقی که در تور بوشهر به بازدید آن‌ها خواهید رفت، کسب کنید.

1. بوشهر

بندر بوشهر، مرکز استان بوشهر و یکی از اولین شهرهای ایران که در زمینه‌های مختلف حرفی برای گفتن دارد. به عنوان مثال بندر بوشهر یکی از اولین شهرها در زمینه ورود صنعت چاپ سنگی به این منطقه است که با استقبال بسیار خوبی هم روبرو شد و حسابی رونق گرفت. علاوه براین فرودگاه بوشهر یکی از سه فرودگاه قدیمی کشور است که در طول این سال‌ها، هرگز سانحه هوایی نداشته‌است. مردم بوشهر، مردمانی شاد و پرطراوت هستند. دلیل این ادعا موسیقی ناب نی انبان است که از گوشه و کنار این شهر همواره شنیده می‌شود. به‌گونه‌ای که ساز نی انبان بوشهر به  عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده‌است.

در کوچه پس کوچه‌های این شهر بندری که قدم می‌زنید، بافت قدیمی خانه‌های بوشهر تلفیقی از معماری ایرانی و هندی است. تمامی عمارت‌ها نمایی به رنگ سفید یا زرد دارند و از سنگ‌های مرجانی و گچ ساخته شده‌اند. سقف خانه‌های اهالی بوشهر از بوریا و چوب صندل ساخته شده و جنس در و پنجره‌هایشان از چوب ساج است. جاذبه‌های دیدنی شهر بوشهر بسیار متنوع و فراوان است که در تور بوشهر به تماشای برخی از آن‌ها خواهیم رفت.

2. عمارت گلشن

عمارت گلشن، بنایی  120 ساله و یکی از جاذبه‌های دیدنی بوشهر که در سال 1377 به ثبت ملی نیز رسیده‌است. این عمارت در دوره قاجاریه ساخته شده و در فاصله کوتاه 10 متری از دریا واقع شده‌است. عمارت گلشن یک بنای سه طبقه بوده که توسط تاجری مشهور به نام گلشن ساخته شده، طبقه‌ اول آن به سرویس بهداشتی، اتاق خدمه و آب انبار، حمام و آشپزخانه اختصاص داده‌شده و طبقه‌های دوم و سوم آن، برای سکونت و فعالیت‌های تجاری بازرگانی استفاده می‌شده‌است. پس از مدتی فردی به نام آقای مهربان عمارت گلشن را با مساحت 1230 متر و پهنای 889 مترمربع و اعیان 1041 مترمربع خریداری کرد. در حال حاضر این این عمارت کاربردی فرهنگی داشته و از سال ۱۳۶۵ تاکنون توسط میراث فرهنگی خریداری شده و مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته‌است.

3. عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی یا روغنی یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی شهر بوشهر و متعلق به دوره قاجاریه است. این عمارت برخلاف سایر عمارت‌های بوشهر که دو یا سه طبقه هستند، چهار طبقه ساخته‌شده و از لحاظ معماری بسیار خاص و ویژه است. حاج غلامحسین دشتی (تاجر روغن) سازنده این عمارت منحصر به فرد ‌است. مصالح به کار رفته در عمارت دهدشتی عبارتند از گچ، سنگ‌های مرجانی، آهک، چوب ساج، چندل و سقف آن نیز با چوب صندل پوشانده شده، اما سقف اتاق پذیرایی آن، با الهام از نقاشی‌های اروپایی با رنگ روغن نقاشی شده‌است. تزییناتی همچون گره چینی هلالی‌ها، درها، کنده‌کاری درون اتاق‌ها و پنجره‌های دیواری به همراه شیشه‌های رنگی همگی از زیبایی‌های عمارت دهدشتی هستند که علاوه بر ظاهر زیبا و خاص باعث تلطیف نور ساختمان نیز می‌گردند. عمارت دهدشتی نیز همچون عمارت گلشن کاربردی تجاری- مسکونی داشته که امروز به صورت موزه فرهنگ مورد استفاده قرار گرفته‌است.

4. شهر باستانی بیشاپور

شهر باستانی بیشاپور یادگار دوره ساسانیان با وسعت دویست هکتار در شهر کازرون واقع شده‌است. این شهر باستانی یکی از قدیمی‌ترین شهرهاست که تاریخچه‌ی سنگی آن به صورت مکتوب موجود است. بیشاپور در ناحیه‌ا‌ی خوش آب و هوایی به دستور شاپور اول پادشاه ساسانی و به روش مهندسی یونانیان توسط هیپوداموس ساخته شد. شهر باستانی بیشاپور در زمینی مستطیلی شکل به گونه‌ای طراحی شد که چهار دروازه و دو خیابان آن یکدیگر را قطع می‌کردند. خیابان‌ها در جهت شمال، جنوب، شرق و غرب قرار دارند و منتهی‌الیه هرکدام از آن‌ها یک دروازه وجود دارد. در شهر باستانی بیشاپور آثار تاریخی بی‌شماری موجود است. از جمله آثار تاریخی این منطقه می‌توان به معبد آناهیتا، جایگاه نذورات بیشاپور، تالار تشریفات بیشاپور و ایوان موزاییک اشاره کرد. شهر باستانی بیشاپور یکی از آخرین آثار ایرانی که در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.

5. تنگه چوگان

تنگه چوگان یکی از اماکن تاریخی دوره ساسانی است که در نزدیکی شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. در تنگه چوگان شما شاهد شش نقش برجسته با ابهت و زیبا بر روی صخره‌های تنگه هستید. سه مورد از این سنگ‌نگاره‌ها در مورد پیروزی شاپور اول بر والریان امپراتور رو بوده و سه مورد دیگر تاج گذاری بهرام اول، پیروزهای بهرام دوم و پیروزی شاپور دوم بر دشمنان است. علاوه براین یک تندیس 6 متری از شاپور اول در ارتفاع 800 متری از سطح دریا قرار دارد که تندیسی بسیار زیبا و بی همتاست. سنگ‌نگاره‌های این منطقه از سایر سنگ‌نگاره‌های ساسانی بزرگتر هستند. به طوریکه سه سنگ نگاره تنگه چوگان، بیش از 30 مترمربع وسعت داشته و هر سنگ‌نگاره می‌تواند 30 پیکر را در دل خود جای دهد. بزرگترین و اولین سنگ‌نگاره پیروزی شاپور اول بر والریان امپراتور روم است.

6. موزه رئیسعلی دلواری

موزه رئیسعلی دلواری در واقع منزل رئیس‌علی دلواری مشروطه‌خواه و مبارز و رهبر قیام تنگستان است که بر علیه نیروهای انگلستان در جنگ جهانی اول قیام کرد. این خانه در جنوب شرقی دلوار قرار داشته و قدمت آن به حدود 110 سال و دوره قاجار بر می‌گردد. موزه رئیسعلی دلواری دارای بخش‌های متنوعی است که یک قسمت آن به نگهداری اسناد تاریخی نبرد جنبش دشتستان، سلاح‌های جنگی بر می‌گردد. بخش دیگر آن مربوط به تندیس‌های رئیس‌علی دلواری و یارانش، وصیت نامه‌ها، سوگندنامه‌ها، تمبرهای قدمی و.. است.

7. بندر سیراف

شهر باستانی سیراف بندری بسیار پر رونق در دوره ساسانی که در اثر زلزله‌ای در نیمه دوم قرن چهارم هچری به کلی ویران شد و بخش بزرگی از آن به زیر آب فرو رفت. تنها چیزی که از آن زمان باقی مانده ستون‌های نیمه فرو ریخته، دیوارهای شکسته، قبرهای مترو و مساجد ویران است. بندر سیراف امروزه تنها دارای یک خیابان است و در بعضی قسمت‌ها فاصله کوه تا دریا به 30 متر هم نمی‌رسد. به همین دلیل برخی خانه‌ها به مانند روستای ماسوله بر روی کوه ساخته شده‌اند.

شهر بندری سیراف در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر قرار دارد. این شهر در گذشته رونق بسیار فراوانی داشته و نزدیک به 300 هزار نفر از مذاهب مختلف همچون زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان، مانویان، بوداییان و... در آن زندگی می‌کردند. قبرستان‌های مختلف بندر سیراف گواه بر آزادی ادیان در آن دوره می‌دهد. این بندر در دوره‌های ساسانی و اسلامی نقش مهمی در نقل و انتقال کالاها با قاره‌های دیگر همچون اروپا، افریقا و آسیا داشته‌است. شهر سیراف در دوره‌ی اسلامی شهری آباد و پررونق بود. خانه‌های چند طبقه گران قیمت داشته که گاهی قیمت آن‌ها به سی هزار درهم می‌رسید، سیستم لوله کشی 1500 ساله سفالی و بیمارستان بسیار بزرگی که در این منطقه احداث شده، همگی گواه بر رونق اقتصادی و تمدن شهر سیراف می‌دهد علاوه براین بندر سیراف دارای، مساجد بزرگ و کوچکی بوده که مشهورترین آن‌ها مساجد جامع و امام حسن بصری است، سفال‌های باقی مانده، پارچه‌های زیور الات و... همه نشان از تمدن به جا مانده از بندر سیراف می‌دهد.

 یکی از مشهورترین مناطق در بندر سیراف، قبرستان منطقه است که کارشناسان به دلیل تدفین مردگان ادیان مختلف در این گورستان  بدان قبرستان تمدن‌ها می‌گویند. این قبرستان با وجود دو زلزله و وقایع مختلفی که در این منطقه اتفاق افتاده همچنان پابرجاست. گورهای مستطیل شکل با ابعاد تقریبا یکسان که در سنگ کنده شده و پوشش هندسی همگی آن‌ها یکسان و از ملات ساخته شده‌اند. این گورستان ملقب به قبرستان زرتشتیان بوده و رو به غرب قرار دارد. روبروی گورستان غربی، قبرستان دیگری نیز وجود دارد که هرچه ارتفاع تپه بیشتر می‌گردد، ابعاد گورها بزرگتر می‌شوند. گفته می‌شود این قبرستان در ابتدا به منظور جمع آوری آب ایجاد شده و بعدها به دلایل مختلف همچون وبا، طاعون و... برای تدفین مرد‌ه‌ها به صورت خانوادگی استفاده می‌شده‌است.

دخمه‌های سیراف یا برج خاموشان نیز از جمله مناطق مشهوری هستند که بر دامنه کوه‌های شمالی بندر سیراف قرار دارند. همان طور که می‌دانید دخمه مکانی است که زرتشتیان اجساد مرده‌شان را در آن قرار می‌دادند تا توسط درندگان و پرندگان خورده شود. باقیمانده استخوان‌ها را درون چاه میانه دخمه انبار می‌کردند.

8. کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی دوره‌ی ساسانیان که قدمت آن به 1800 سال پیش برمی‌گردد و در شهر فیروزآباد استان فارس قرار گرفته‌است. این بنا در سال 1310 هجری شمسی به ثبت ملی رسیده. کاخ اردشیر بابکان مهمترین جاذبه گردشگری فیروزآباد فارس و از نخستین آثار معماری دوره ساسانیان که در مجاور یک آشتکده قرار گرفته‌است. گروهی ار باستان شناسان براین اعتقاد هستند که کاخ اردشیر بابکان، یک کاخ نبوده بلکه یکی از آتشکده‌های بسیار بزرگ و مهم دوره ساسانی است. مهمترین مصالحی که در ساخت کاخ اردشیر بابکان استفاده شده، سنگ و گچ است. گروهی از باستان شناسان معتقدند که این کاخ، اولین بنای ساسانی که دارای ایوان، طاق و گنبد است.

9. پاسارگاد

شهر باستانی پاسارگاد، نخستین پایتخت شاهنشاهی هخامنشی است و آرامگاه کوروش، پادشاه وطن‌پرست ایران زمین پادشاهی که ایرانیان از گذشته تا به امروز به داشتنش افتخار کرده و بر خود می‌بالند، در این شهر واقع شده‌است. پاسارگاد دشتی است که پیشینه‌ی تاریخی آن به دوران پارینه سنگی بر می‌گردد. مجموعه‌ی باستانی پاسارگاد یکی از سازه‌ها‌ی تاریخی بی‌همتای هخامنشی است که به‌عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو، در تاریخ تیرماه ۱۳۸۳ (با صد در صد آرا)، به ثبت رسید. مجموعه پاسارگاد به گونه‌ای ساخته شده که شما از هر جهت در دشت پاسارگاد بایستید، می توانید مقبره‌ی پادشاه عدالت محور و محبوب ایران را تماشا کنید. بنایی بسیار ساده و زیبا که ارتفاع آن 11 متر و مساحتش 160 مترمربع است.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
محسن طلاییآرش
1400/09/051400/09/011400/09/011400/07/04 10:4815:0115:0021:52
سلاملطفا اطلاع دقیق از مدت، هزینه، کیفیت محل اقامتبا سلام   لطفا تاریخ برنامه ریزی شده برای این تور را اعلام بفرماییدبا سلام این تور چه تاریخی اجرایی میشه ؟سلام مبلغ سفر و چند روزه ست
پاسخ دهید...
تولید محتوا آرندتور
1400/09/06 13:43
با سلام و احترام
به زودی تاریخ تور بوشهر اعلام میشود و خدمتتان پکیج ارسال میشود
باتشکر از پیام شما
آرش
1400/09/011400/09/011400/07/04 15:0115:0021:52
با سلام   لطفا تاریخ برنامه ریزی شده برای این تور را اعلام بفرماییدبا سلام این تور چه تاریخی اجرایی میشه ؟سلام مبلغ سفر و چند روزه ست
پاسخ دهید...
تولید محتوا آرندتور
1400/09/06 13:42
با سلام و احترام
به زودی تاریخ تور بوشهر اعلام میشود و خدمتتان پکیج ارسال میشود
باتشکر از پیام شما
ناشناس
1400/09/011400/07/04 15:0021:52
با سلام این تور چه تاریخی اجرایی میشه ؟سلام مبلغ سفر و چند روزه ست
پاسخ دهید...
تولید محتوا آرندتور
1400/09/06 13:40
با سلام و احترام
به زودی تاریخ تور بوشهر اعلام میشود و خدمتتان پکیج ارسال میشود
باتشکر از پیام شما
ناشناس
1400/07/04 21:52
سلام مبلغ سفر و چند روزه ست
پاسخ دهید...
تولید محتوا آرندتور
1400/08/06 14:59
با سلام و احترام
به زودی جزئیات تور بوشهرمشخص میشه و خدمتتان ارسال می گردد.
باتشکر از پیام شما


Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.