تور خوزستان شوش دزفول خرداد 99 همه روزه تور خوزستان سرزمین کهن

هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد.

همه روزه

جاذبه‌ها:

تور خوزستان، تور خوزستان خرداد 99، تور خوزستان تعطیلات خرداد 99، تور خوزستان بهار 99، تور خوزستان همه روزه، شوش، شوشتر، قلعه فلک الافلاک، چغازنبیل، آرامگاه دانیال نبی
گشت های شوش:
موزه شوش در تور خوزستان، کاخ آپادانا در تور خوزستان، کاخ آکروپل (دمورگان) در تور خوزستان، آرامگاه دانیال نبی در تور خوزستان، مجموعه ثبت جهانی زیگورات چغازنبیل در تور خوزستان
گشت های شوشتر:
سازه های آبی شوشتر در تور خوزستان (
آسیاب ها و آبشارهای شوشتر)، خانه مستوفی در تور خوزستان،‌ بند میزان در تور خوزستان، قلعه سلاسل در تور خوزستان بهار 99، نهر داریون، آرامگاه یعقوب لیث صفاری
گشت های دزفول:
روستای پامنار، سد دز (قایق سواری در سد دز)، پل قدیم دزفول، حمام کرناسیان (موزه مردم شناسی)، آسیاب های آبی دزفول، موزه آب و بازار قدیم

*****گشت های آپشنال*****

سایر گشت های دزفول:
کول خرسان، آبشار شوی

اطلاعات حرکت

محل حرکت: فرودگاه مهر آباد - ایستگاه راه آهن - پایانه

زمان حرکت: همه روزه

(یک ساعت قبل از زمان مندرج در بلیط حضور داشته باشید)

وسیله نقلیه اصلی: اتوبوس VIP، قطار، هواپیما

وسیله نقلیه محلی: با توجه به تعداد مسافران

استان مورد بازدید: خوزستان

  درجه سختی:
پذیرایی و اقامت
روز صبحانه ناهار شام اقامت
مکان توسط مکان توسط مکان توسط محل توضیحات
1 - - رستوران مسافر رستوران مسافر هتل اهواز
2 رستوران هتل آرند تور رستوران مسافر رستوران مسافر هتل اهواز
3 رستوران هتل آرند تور رستوران مسافر - - - -
سهم آرندتور 2 وعده غذا شامل: 2 وعده صبحانه
سهم مسافر 5 وعده غذا شامل: 3 وعده ناهار، 2 وعده شام
لوازم ضروری
کارت شناسایی داروهای شخصی دفترچه بیمه
کوله چند روزه لباس مناسب فصل اصل شناسنامه برای زوجین
توضیحات مهم

تور خوزستان، شوش، شوشتر

سفری به شور و شوق و فرهگ و تمدن و تاریخ

قبل از سفر به استان خوزستان کمی در مورد آن بدانیم

استان خوزستان

استانی به مساحت 64,057 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران و کنار خلیج همیشه فارس قرار گرفته است.استان خوزستان که مرکز تولید نفت وگاز ایران میباشد.طبق آخرین سر شماری که در سال 1395 انجام شد،جمعیت استان خوزستان 4,710,506 نفر میباشد که این  امر باعث شد استان خوزستان پنجمین استان پر جمعیت استان ایران به شمار بیاید.

استان خوزستان قدیمی ترین منطقه فلات ایران میباشد.تاریخچه زندگی انسان در منطقه استان خوزستان به 2700سال قبل از میلاد و به هزاره سوم قبل از میلاد برمیگردد.

حالا با هم سفر به خوزستان را شروع میکنیم وشب  راهی میشویم،تا صبح اول وقت به دزفول برسیم.برای رسیدن به استان خوزستان و دزفول از جاده ای بسیار زیبا گذر میکنیم که چشم انداز آن درختان اورس و آبشار های پر آب وسخره های زیبا هست.و با این همه زیبایی مسافت طی شده تا خوزستان را حس نمیکنیم.

صبح که به شهر مردم خونگرم دزفول رسیدیم در تور خوزستان ابتدا میرویم محل اقامتمون و بعد از مستقر شدن و صرف یک صبحانه مفصل در دزفول آماده میشیم که برویم به سد دز

سد دز در تور خوزستان:

سد دز یک سد بتونی دو قوسی،برق آبی هست که به عبارتیهیدرو الکتریسیته صللاحی است که به انرژی الکتریکی تولید از نیروی آب اطلاق میشود. سد دز در زمان سلطنت محمد رضاشاه پهلوی بر روی رودخانه  دز توسط تیمی ایتالیایی در 23 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک ساخته شد.

سد دز تنها  یک سد نیست.

اول از همه سد در برای امنیت ساکنان اطراف سد دز و محیط اطرافش هست که جوی سیل را بگیرد.دوم این که سد دز باعث سر سبزی محیط اطرافش و اجازه اسکان در منطقه سد دز را فراهم میکند و دلیل سوم این که سد دز یک نیروگاه تولید برق هست.با طراحی که ایتالیایی ها برای سد دز انجام دادن سد دز را یک اثر هنری تبدیل کردن.

سد دز نقش بسیار مهمی در کنترل و جلوگیری از سیل را دارد و هانطور که بالاتر گفتم سد دز 125000 هکتار از اراضی پایینی خو را آبیاری میکند تا زمین های حاصل خیز کنار سد دز همیشه سبز باشد و همچنین سد دز یک نیروگاه تمام عیار است که دارای قدرت 520 مگاواتی هست.
جالب اینجاست که سد دز در سال 1338 توسط تیم ایتالیایی ها در میان که های زیبای زاگرس شروع به ساخت شد و در سال 1341 ساخت سد دز به پایان رسید.
با ساخت سد دز دریاچه ای به طول 65 کیلومتر شکل گرفت؛گنجایش نهایی سد دز 3/3 میلیارد متر مکعب هست.
سد دز با ارتفاع 203 متر زمانی که ساخته شد به عنوان یکی از بلند ترین سد های جهان بود که رتبه 6 را سد دز به خود اختصاص داد و در حال حاضر سد دز جزو 50 سد بلند دنیا هستش.
بخاطر کنترل و جلوگیری از سیل ها دو تونل سرریز در ضلع شرقی دریاچه و با فاصله کمی از بدنه سد دز ساخته شده است که قطر تونل شماره  یک 14 متر و تونل شماره دو 6/12 متر میباشد و هر کدام از این تول ها قادر به خارج کردن 3000 متر مکعب آب در ثانیه هستند.

بعد از صرف ناهار کنار سد دز راهی میشویم به سمت کاخ آپادانا شوش تور خوزستان:

بی شک وقتی قدم به استان خوزستان میگذارید احساس مکنید که پا به تاریخ تمدن و قدرت و شوکوفایی گذاشته ایم.

در استان خوزستان به شوش میرویم تا قسمتی ازشکوه و عظمت شهر تاریخی شوش را ببینیم.شهر شوش یکی از قدیمی ترین شهر های جهان است.

ابتدا به کاخ آپادانای شوش میرویم که در محدوده قلعه شوش وجود داشت،در حفاری های باستان شناسی که ر این منطقه از شوش به عمل آمد.نشان میدهد که در این منطقه شوش محل سکونت و کشاورزی مردم 9000سال پیش از میلاد مسیح بوده و در 5000 سال قبل از میلاد مردم آن منطقه شوش در قلعه زندگی میکردند.

کارشناسان و مورخان به این نتیجه رسیدن که اولین نشانه های تمدن بشری در شوش به دهکده ای تاریخی که بالغ بر بیش از 7000 سال قبل از میلاد وجود داشته است.در سال 2015 درست در سی و نهومین جلسه اجلاس یونسکو بود که محوطه تاریخی شوش به ثبت جهانی رسید.این مجموعه تاریخی که به ثبت یونسک رسیده شامل مجموعه بنا هایی از جمله کاخ آپادانا، کاخ شائور، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، مسجد جامع شوش، روستای هخامنشی و مجموعه بناهای تاریخی دوران اسلامی، قلعه فرانسوی ها و همینطور تپه  آکروپل تشکیل شده است.

نام آپادانا نام باستانی بنای کاخ شوش هست که از تالار هایی با ستون های متعدد بود و میتوان کاخ آپادانای شوش را به کاخ آپادانای تخت جمشید تشبیه کرد که نمونه ای شگفت انگیز از این گونه عمارت ها به شمار میرود.

کاخ آپادانای شوش که قصر زمستانه شاهان هخامنشی بوده به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال های 515 الی 521 پیش از میلاد در شوش روی بقایای به جای مانده از تمدن عیلامی بنا نهاده شده؛که دیوار های کاخ آپادانای شوش از جنس خشت و ستون های ان از جنس سنگ بوده است،دیوار های داخلی کاخ آپادانای شوش با آجر های لعابدار  با نقش های سپاه جاویدان،شیربالدار،گل نیلوفر آبی تزئین شده بود.

کاخ آکروپل یا دمورگان در تور خوزستان:

کاخ آکروپل یا دمورگان یا قلعه شوش که در تاریخ 1380/7/10 ثبت آثار ملی شده هست. قلعه آکروپل که به دلیل شباهت بسیار زیادی که به زندان باستیل دارد به قلعه آکروپل معروف شده است. قلعه فرانسوی ها در شوش به دلیل این که توسط هیت باستان شناسی فرانسوی آن زمان بنا شده است.

موزه شوش در تور خوزستان:

موزه آجر شوش به دلیل وجود انوع آجر ها و کتیبه در ابعاد مختلف نقش بسته و مینا کاری شده ساخته شده است..

موزه شوش یکی از  مهمترین موزه های  ایران و جهان بشمار میرود.موزه شوش در میان باغی بزرگ قرار گرفته که شامل 6 تالار است و در داخل هر یک از این تالار ها  با آثاری که از حفاری های مختلف در شهر شوش و چغازنبیلبه دست آمده موزه ای خاص و ارزشمند  شده است.موزه شوش به دوره پیش از تمدن عیلام تا دوران پس از اسلام تعلق دارد.موزه شوش در سال 1342 تاسیس و در سال 1345 گشایش یافت.

آرامگاه دانیال نبی در تور خوزستان:

کمی جلو تر که میرویم به آرامگاه دانیال نبی میرسیم

دانیال نبی یکی از پیامبران قوم بنیاسرائیل بود که در قرن هفتم قبل از میلاد  در بابل زندگی میکردن و  بعد از مدتی به همراه عده ای از مریدان خود که از قوم یهود بودن  به ایران مهاجرت میکنند که محل مهاجرت آنها شهر شوش ایران در آن موقع بود  ساکن شدند. تبار دانیال نبی برمیگردد به پسر چهارم از همسر اول یعقوب پیغمبر.

زمان زندگی دقیق دانیال نبی مشخص نیست،اما حدث میزنند که دانیال نبی تا سال سوم زندگی کوروش کبیر زنده بوده اند.

بعد از فوت دانیال نبی بنای آرامگاهی ساختند که بر اثر سیلی ویرانگر تخریب شد. و در سال 1249 خورشیدی بنای آرامگاه دانیال نبی به دستور روحانی شیعه جعفر شوشتری به دست حاج ملا حسین معمار ساخته شد و ضریح آرامگاه دانیال نبی را نیز  در مرکز آوردن.

در ایران تنها چند آرامگاه مذهبی با گنبد اورچین و دو پوسته وجود  دارد که یکی از آنها آرامگاه دانیال نبی میباشد.گنبد آرامگاه دانیال نبی 25 طبقه مضرس و دو پوسته هست که ارتفاع تقریبی  گنبد آرامگاه دانیل نبی 20 متر و قطر آن حدودا  5 مت است.

زیبایی آرامگاه دانیل نبی به قدری بود که ساختمان و موزه آبادان دقیقا از روی آرامگاه دانیال نبی کپی برداری شده است.

در سمت شرقی آرامگاه دانیال نبی دو مناره با ارتفاع 10 متر وجود داردکه روی آنها حک شده 1330 هجری قمری با استاد کاری حاج ملا حسین معمار باشی.

یک نکته جالب اینجاست که ورودی تمام کنیسه ها سمت شرق است و ورودی آرامگاه دانیال نبی از سمت شرق میباشد. کتابی به زبان عربی وجود دارد که خاطرات خواب ها و زندگی دانیال نبی را در 12 فصل در خود جای داده است.

در سال 1310 آرامگاه دانیال نبی جزو آثار ملی قرار گرفت و عکس آرامگاه دانیال نبی بر روی اسکناس 5 ریالی دوران پهلوی بوده است.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در تور خوزستان:

بعد از آرامگاه دانیال نبی در تور خوزستان حرکت میکنیم به سمت آرامگاه یقوب لیث صفاری

یعقوب لیث صفاری یا رادمان پور ماهک یکی از پادشاهان ایران از خانواده ایرانی صفاری بود و پایه گذار شاهنشی صفاری بود،که در سیستان حکومت میکرد؛که مرکز حکومت او در زرنج بود که امروزه در افغانستان قرار دارد.

یعقوب لیث صفاری چون یک مسگر بود به صفار معروف شد و لقب صفاری را گرفت. یعقوب لیث صفاری از خانواده خسرو پرویز پادشاه مشهور دوره ساسانی بود.

یعقوب لیث صفاری در سال 247 هجری قمری اولین شهریار ایرانی بعد از ورود اسلام به ایران بود.یقوب لیث صفاریی اولین کسی بود که زبان پارسی را 200 سال پس از ورود اسلام به ایران به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد.و بعد از یکی از جنگ هایی که فاتح شده بود و شاعری به زبان عربی از آن تجلیل کرد خرده گرفته بود.و گفته بود:چیزی که من اندر نیابم،چرا باید گفت.

یعقوب لیث صفاری بخاطر اینکه درآمد ش را صرف دوستانش میکرد  عیاران یعقوب لیث صفاری را برای سرداری خود انتخاب کردن و بعد از آن که شجاعت و قدرت خود را نشان داد،یعقوب لیث صفاری فرمانده سپاه سیستان د.

یعقوب لیث صفاری در سال 265 در گندی شاپور در اثر قلنج در گذشت.آرامگاه یعقوب لیث صفاری به دوران سلجوقیان تا قاجار بر میگردد. حسن بن زید علوی یکی از دشمنان او بود و او را از جهت مقاومت و پایداری،سندان لقب داده بود.

طبق گفته مردم دزفول 20 تا 25 سال پیش کتیبه ای بر روی دیوار گمبد آرامگاه یعقوب لیث صفاری وجود داشت به خط عربی که اسم یعقوب لیث صفاری را به عنوان سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی پس از اسلام را به واضحی نوشته شده بود.

مجسمه یعقوب لیث صفاری را استاد ابوالحسین صدیقی پدر مجسمه سازی ایران ساخته و در شهر زیبای دزفول نصب شده است.

زیگورات چغازنبیل در تور خوزستان:

بعد از دیدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری در تور خوزستان راه خود را ادامه میدهیم و از کنار مزارع زیبای نی شکر  رد میشویم و به یک اثر بی نظیر تاریخی و بزرگ میرسیم. اینجا،جایی نیست جز چغازنبیل

چغازنبیل که از دو کلمه  چغا که به معنی تپه های غیر طبیعی هست و زنبیل که به معنی سبد استوچغا در قسمت شمالی دشت خوزستان  به معنی آثار باستانی هست.

ژاک دمورگان مورخ و باستان شناسی که در خوزستان مشغول حفاری بود به آن منطقه مشکوک شد که نفت باشد و مسئولین نفت در زمان پهلوی دوم شروع به خاک برداری کردن  و چغا زنبیل از دل خاک بیرون آمد. چغازنبیل  یک زیگورات بود.

زیگورات در تمدن های  باستانی آسیای غربی محلی برای عبادت و راز و نیازبود که برای خدایان  میساختند و بزرگترین این معابد را زیگورات مینامیدنکه معنی آن بالا رفتن به سمت آسمان هست،در آن زمان  زیگورات را در بلندی ها و از بهترین و قوی ترین مصالح میساختن.یک نکته مهم که در مورد چغازنبیل وجود دارد این هست که آب  برای تصفیه خانه چغازنبیل  را از فاصله 45 کیلومتر یعنی از رود کارون می آوردن نه از رودخانه دز که در 3 کیلومتری چغازنبیل بود و این کار به علت اختلاف ارتفاع بوده است.

جالب اینجاست که زیگورات چغازنبیل اولین  جاذبه تاریخی ایران در یونسکو ثبت جهانی شده است.

سازه های آبی شوشتر در تور خوزستان:

بعد از دیدن چغازنبیل در تور خوزستان وقت رفتن به شوشتر و دیدن سازه های آبی شوشتر هست که یک هنر معماری هست.

سازه های آبی شوشتر مجموعه ای تاریخی از پل ها آسیاب ها ابشار ها بند ها تونل ها و کانال های بزرگ هدایت آب بودند و هستند که هماهنگ با هم کار میکنند و در دوران هخامنشی تا ساسانیان جهت بهره برداری بیشتر از آب ساخته شده بودند.

مجموعه آسیاب ها و آبشار های شوشتر با توجه به زمان ساخته شدنشان شاهکار فنی و مهندسی در جهان هست که این اثر  باستانی فوق العاده یعنی مجموعه سازه های آبی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران با اسم نظام آبی تاریخی شوشتر به صورت کلی در فهرست جهانی یونسکو با شماره 1315 در تاریخ 5 تیر 1388 ثبت شده است

طی تحقیقات شده سازه های آبی شوشتر متعلق به دوران کهن و حتی هم زمان با ساسانیان بوده است.

بر روی رود گر گر سدی دست کند درست کردن تا آب بالا بیاید و از طریق 3 تونل آب شرب ساکنان تهیه شود و هم آسیاب های آبی به حرکت در بیایند تا کار کنند و هم این که فواره هایی برای زیبایی  سازه های آبی شوشتر شروع به کار کنند.

بند میزان شوشتر در تور خوزستان:

بعد از ازدید سازه های آبی شوشتر به طرف بند میزان شوشتر میرویم

قبل از این که در مورد تاریخ بند میزان بگوییم باید این نکته را بگوییم که بند میزان یکی دیگر از شاهکار های ایران ما بود وهست.

سد بند میزان که دست ساز بود در دوره ساسانیان ساخته شد که تا همین الان هم هست و استفاده میشود؛ساخت بند میزان شوشتر را در زمان شاپور اول ساسانی نسبت میدهند.

کار سد بند میزان شوشتر این هس که آب رود کارون را به نسبت های 2 و 4 بین رود های گرگر و شطیط تقسیم کنند.سد بند میزان شوشتر با اینکه در آن زمان ساخته شده بود ولی به صورت اتوماتیک و هیدرولیک این تقسیم بندی را انجام میداد و جلوی سیل و طغیان یک رود و یا جلوی خشک شدن آن ا میگرفت و میگیرد.

برای ساخت سد بند میزان از سنگ های تراشیده شده و ساروج استفاده شده.

اهمیت سد بند میزان به قدری بالا است که اگر خدایی نکرده تخریب شود باعث فقر و بدبختی میشود و اگر سالم بماند و به کار خود ادامه دهد باعث آبیاری 40 هزار هکتار از دشت ای شوشتر میشود.

نهر داریون در تور خوزستان:

بعد از بازدید از اسد شگفت انگیز بند میزان  به بازدید از نهر داریون میرویم.

نهر داریون نهریست که از رود شطیط جدا شده و مجددا به رود شطیط پیوند میخورد.نهر داریون را نهر  دارا یا نهر داریوش نیز میگویند چرا که نهر داریون در زمان داریوش هخامنشی ساخته شده است.

وظیفه اصلی نهر داریون آبیاری دشت میاناب شوشتر است.سر در دهانه نهر داریون در زیر قلعه سلاسل قرار داشت و دارد و توسط میراب د ر آن زمان از همین قلعه کنترل میشد.

نهر داریون در 10مهر 1380 هم جز آثار ملی ثبت شد و در سال 1388 هم جز یکی از 15 آثار دیگر شوشتر ثبت جهانی یونسکو شده است.

قلعه سلاسل در تور خوزستان:

بعد از دیدن نهر داریون به قلعه سلاسل سر میزنیم،همانجایی که میراب از آنجا مدیریت آب را به عهده داشت

آمدیم قلعه سلاسل قلعه ای که  متون تاریخی از وجود قلعه سلاسل در زمان هخامنشی حکایت میکند،قلعه سلاسل سوای نقش دفاعی که همه قلعه ها دارند و از شهر شوشتر  محافظت میکرد،مرکز کنترل نهر داریون بود و همچنین محل استقرار والی خوزستان بوده است.

قلعه سلاسل دژی بزرگ بود که در خود سرباز خانه حمام شبستان حیاط و طویله های متعددی داشت و همینطور برج و محل هایی برای تعمیر سلاح و آشپزخانه و  نقاره خانه و حرم خانه... زیادی در خود داشت.

برخیاز مورخین نام قلعه سلاسل را آنجایی که ابی سلاسل که در قرن 4 قلعه سلاسل را مرمت کرده است مرتبت میدانند.

قلعه سلاسل هم یکی دیگر از 15 اثر ثبت جهانی شده یونسکو هست.

نکات مهم هنگام ثبت نام
 1. همسفران گرامی می توانند هزینه سفر را به شماره کارت زیر واریز نمایند:
  نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
  پارسیان 47000636153605 6221-0612-1289-6361 سید معصوم جلیلی نومندان
 2. پس از واریز هزینه سفر ارائه ( فیش واریزی ، عکس کارت ملی یا نام و نام خانوادگی ، کدملی ، تاریخ تولد روز ماه سال ) به دفتر آرند تور از طریق تلگرام یا واتس اپ به شماره های زیر  الزامی میباشد.
 3. با توجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با کسانی است که سریع‌تر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.
 4. تمامی مسافرین در طول سفر دارای بیمه مسئولیت مدنی میباشند. تعهدات این بیمه : ( هزینه های پزشکی هر نفر تا سقف 100.000.000 ریال ، غرامت فوت و نقص عضو هر نفر 3.300.000.000 )
 5. خواهشمند است پس از واریز وجه لطفا با شماره‌های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمائید.
  02144142598 09304403100 09372382054

همسفران عزیز در سفر یکروزه با تخفیف سفر کنید...

تخفیف شنبگی: 20 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف یک‌شنبگی: 15 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف دوشنبگی: 10 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف سه‌شنبگی: 5 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

قابل ذکر است این تخفیفات برای 15 نفر اولی که ثبت‌نام کنند لحاظ خواهد شد...

پس عجله کنید تا جزء 15 نفر اول این سفر باشید...

Copyright © 2020 arandtour.com All rights reserved.