تورهای جاری
13 مهر 1400

تور ترکمن صحرا خالدنبی

3.5 روزه 1,950,000 تومان
جزئیات سفر

تور ترکمن صحرا

با شنیدن نام تور ترکمن صحرا چه تصویری در برابر چشمان شما دلربایی می‌کند؟ تپه‌های سرسبز؟ دوتار نوازی؟ شاید هم اسب سواری مردمان سلحشور ترکمن؟

می‌توان در یک جمله ترکمن صحرا را سرزمین اسب‌های وحشی، جزیره آشوراده، قبرستان باستانی خالدنبی و هزاران مناطق زیبای دیگر دانست که هر کدام از آن‌ها به تنهایی می‌تواند تصویر بی‌نهایت خاطره‌انگیز از این منطقه برای شما بسازد.

تور ترکمن صحرای آرندتور از شما دعوت می‌کند تا در یک سفر سه و نیم روزه همراه این تور طبیعت‌گردی و فرهنگی باشید و در کنار مناظر زیبا و هوش‌ربای این منطقه که از آن‌ها بازدید خواهید کرد، غذای مشهور محلی این منطقه، چکدرمه را هم بچشید.

غذای چکدرمه یک غذای محلی است که قدمتی هزارساله دارد. این غذای بسیار خوشمزه در انواع مختلف پخته می‌شود که می‌توانید براساس ذائقه‌ی خود یکی از انواع آن را امتحان کنید. انواع غذای چکدرمه عبارتند از:چکدرمه گوشت، چکدرمه با گوشت پرنده شکم‌پر و چکدرمه ماهی شکم‌پر

آرندتور در ادامه مناطقی که در تور ترکمن صحرا به بازدید از آن‌ها خواهید رفت را به تدریج معرفی می‌کند. این مناطق عبارتند از:

  1. بندر ترکمن

ترکمن صحرا جلگه‌ای رسوبی است که در طول تاریخ بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته‌است. این سرزمین مهد تمدن‌های متنوع بوده و اینک در بین شش کشور ترکمنستان، افغانستان، ایران،ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان تقسیم شده‌است.

منطقه ترکمن صحرا در شمال شرقی ایران در سومین استان سرسبز کشور، گلستان قرار گرفته و منطقه‌ی بسیار وسیعی است که جاذبه های متنوع و بسیار زیبایی دارد. اگر در سفر به ترکمن صحرا قصد خرید صنایع دستی، لباس‌های ترکمنی یا انواع ماهی را دارید، می‌توانید به بازارهای متنوع بندر ترکمن سری بزنید و ازآنجا خریدهایتان را انجام دهید. بهترین بازار بندر ترکمن دوشنبه بازار است، بندر ترکمن که در گذشته بدان بندر شاه گفته می‌شده، یکی از نخستین شهرهایی است که راه‌آهن بدان رسیده‌است. جاذبه‌های متعددی در شهر بندر ترکمن وجود دارد اما یکی از جذاب‌ترین آن‌ها، اسکله بندر ترکمن است. در گذشته سه اسکله در بندر ترکمن بوده که اینک تنها یکی از این بنادر باقی مانده‌است. تماشای غروب در اسکله بندر ترکمن در حالیکه دورنمایی از جزیره آشوراده هم در پس آن قرار دارد یکی از حیرت انگیزترین تصاویری است که می توانید در ذهن و خاطره‌ی خود آن را ثبت کنید.

  1. جزیره آشوراده

«آشوراده » به معنای «جزیره آشور» در زبان ترکمنی است. آشوراده تنها جزیره ایرانی در دریای خزر است که در سده‌های اخیر با حفر یک کانال از شبه جزیره «میانکاله» جدا گشته‌است. جزیره آشوراده، آب و هوایی معتدل داشته و به علت زیبایی و سرسبزی یکی از مهمترین کانون‌های گردشگری در استان گلستان است.

جزیره آشوراده در سال 1354 به عنوان نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد. این جزیره به عنوان یکی از مهم‌ترین تالاب‌های دنیا در کنوانسیون جهانی رامسر به ثبت رسیده‌است. جزیره آشوراده در تمامی سال به عنوان یکی از پناهگاه‌های حیات وحش میزبان انواع پرندگان مختلف است. یکی دیگر از دلایل اهمیت جزیره آشوراده، این است که تقریباً نیمی از خاویار ایران از نزدیکی این جزیره بدست می‌آید. تنها راه دسترسی و ورود به جزیره آشوراده، قایق‌های بومی و محلی است. آرند تور در تور ترکمن صحرا از اسکله این بندر شما را سوار قایق کرده و  به تماشای جزیره آشوراده می‌برد.

  1. گنبد کاووس

گنبد کاووس در گذشته بدان «جرجان» می‌گفتند، یکی از شهرهای زیبا و قدیمی استان گلستان است که به علت داشتن بلندترین برج‌ آجری جهان به نام برج گنبد کاووس شهرتی جهانی دارد. برج گنبد کاووس در قرن یازدهم میلادی بر فراز تپه‌ای خاکی که 15 متر از زمین فاصله دارد به ارتفاع 72 متر ساخته شده‌است. بدنه‌ی بیرونی گنبد شامل 15 ترک است که در فاصله‌ی یک اندازه و مناسب از یکدیگر قرار گرفته‌اند و تا سقف گنبدی بنا ادامه دارند. در پیرامون گنبد مخروطی، نگاره‌هایی از خط کوفی وجود دارد که عباراتی همچون بسم‌الله الرحمن الرحیم، و... بر روی آن نوشته شده‌است. برج گنبد کاووس در سی وششمین همایش یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.

  1. منطقه هزار دره

هزار دره یک پدیده زمین شناسی شناخته شده‌است که از سنگ‌های سست و یا رسوبات ریز ساخته می‌شود. خاک این مناطق عمدتاً رسی بوده و اغلب فاقد پوشش گیاهی مناسب هستند. این تپه ماهورها در اثر فرسایش‌های آبی و تراکم زیاد آبراهه‌ها دچار ناهمواری‌های متعددی شده که به آن در فارسی هزاردره می‌گویند.

هزاردره ترکمن صحرا در فاصله 90 کیلومتری شهر گنبدکاووس در ارتفاعات خالد نبی قرار دارد. برای بازدید از این منطقه آرند تور شما را به سمت روستای گچی سوء می‌برد. پس از رسیدن به روستای گچی سوء با مینی‌بوس‌های محلی به سمت منطقه زیبای هزاردره و قبرستان تاریخی و آرامگاه خالد نبی حرکت می‌کنید. چشم‌انداز روبروی شما در منطقه هزار دره، تپه‌های سبز رنگ، شقایق‌های سرخ‌رنگ و گل‌های زردی است که تمامی سطح تپه ماهورهای این منطقه را پوشانده‌اند. منظره‌ی رویایی هزار دره در فصل بهار تصاویر خیره‌کننده‌‍‌ای را پیش روی شما قرار می‌دهد که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد. تپه‌های منطقه هزار دره در فصل‌های مختلف سال رنگی متفاوت دارند، اما ناب‌ترین تصاویر را شما در اوایل بهار در این منطقه خواهید دید.

  1. آرامگاه خالد نبی و قبرستان باستانی خالدنبی

می‌توان در سفر به منطقه هزار دره با یک تیر چندین نشان زد!

 در منطقه‌ هزاردره همان طور که قبلاً هم اشاره شد دو محل بسیار مهم با قدمت هزارساله وجود دارد. آرامگاه خالد نبی اولین تیر منطقه در هزار دره است که همچون نقطه‌ای کوچک در میان آن همه سبزی بر فراز تپه ساخته شده‌است. آرامگاه خالد نبی در واقع زیارتگاهی ساده است که تنها زینت آن پارچه‌های رنگی بوده که مردم برای گرفتن حاجاتشان بدان زیارتگاه بسته‌اند.

خالد نبی یکی از چهار پیامبری است که در حد فاصله چهل ساله‌ی میان پیامبری حضرت عیسی و ظهور حضرت محمد (ص) ظهور کرده و مردم را در تمام جهان به دین مسیحیت دعوت می‌کند، وی به عنوان مبلغ دین مسیحیت به ایران و به این منطقه آمده، زمانی که خالد نبی به ایران می‌آید، خسرو انوشیروان پادشاه ایران بوده و دین زرتشت هم دین رسمی ایران بوده‌است.

در نزدیکی و کمی پایین‌تر از آرامگاه خالد نبی، چندین بقعه وجود دارد که در میان اهالی ترکمن بسیار مورد احترام و تکریم هستند. بقعه‌ی عالم بابا که پدر همسر خالد نبی است و بقعه‌ی چوپان آتا که برخی او را چوپان خالد نبی و گروهی او را از همراهان پیامبر می‌دانند، قرار دارد.  بقعه چوپان آتا یک چهار ضلعی بسیار ساده و مسقف است که در هر ضلع آن یک پنجره با طاق هلالی شکل قرار دارد که پنجره شمالی آن تبدیل به مدخل ورودی شده‌است. گنبد بقعه چوپان آتا، از جنس فلز بوده و به صورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف قرار دارد.

پس از بازدید از بقعه چوپان آتا به بازدید دومین منطقه‌ی مهم و قدیمی، یعنی قبرستان باستانی خالدنبی می‌روید که در قسمت شرق بقعه چوپان آتا بر روی تپه ماهورها قرار دارد. گورستان بزرگ خالد نبی دارای حدوداً 600 سنگ مزار استوانه‌ای شکل است که ارتفاع برخی از این سنگ‌ها حداکثر تا دو متر می‌رسد. البته تمامی قبور در این منطقه وجود ندارد. برخی از سنگ‌مزارها به صورت تکی در تپه‌های اطراف نیز قرار دارند. قدمت  قبرستان باستانی خالدنبی به دوره پارینه سنگی بر می‌گردد. این قبرستان در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته‌است.

نظریه‌های متفاوتی برای شکل ظاهری تندیس‌های قبرستان باستانی خالدنبی وجود دارد، عده‌ای آن‌ها را به صلیب تشبیه کرده و گروهی دیگر این مجسمه‌ها را به اندام‌های زنانه و مردانه نسبت داده‌اند. اما همگی محققان در یک مسئله هم‌نظر هستند و آن هم این است که این تندیس‌های سنگی، سنگ مزار افراد ساکن در این منطقه بودند.

  1. آبشار کبودوال

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است که در 5 کیلومتری علی آباد کتول قرار گرفته و در روز آخر تور بندر ترکمن پس از صرف صبحانه در مینو دشت به تماشای آن می‌روید. آبشار کبودوال در عمق دره‌ای عمیق میان جنگل‌های انبوه واقع شده، سرچشمه  این آبشار از چشمه‌های جنوبی است و آب آبشار قابلیت خوردن دارد. آبشار کبودوال مهم ترین جاذبه‌ی گردشگری در ترکمن صحراست و شما را به یک خلوت انرژی‌بخش در سکوت جنگل و صدای دلنشین آبشار دعوت می‌کند.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف


Copyright © 2021 arandtour.com All rights reserved.