تا به حال به این فکر کرده‌اید که چابهار (چاه بهار یا چهار بهار) تنها بندر اقیانوسی ایران است که در منتهی‌الیه اقیانوس هند و در کرانه دریای عمان قرار دارد؟! دوست دارید به این منطقه بسیار زیبا و شگفت‌انگیز سفر کنید؟

چابهار، شهر بندری است که در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و از لحاظ بازرگانی بسیار پر رونق است. البته، اهمیت چابهار تنها به علت موقعیت تجاری‌اش نیست، این شهر ساحلی جاذبه‌های طبیعی و بناهای تاریخی بیشماری داشته و با توجه به آب و هوای معتدلش گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. آرندتور در سفری 5.5 روزه قصد دارد به این شهر ساحلی سفر کند. خدماتی که این تور در این سفر با درجه سختی 2 از 6 ارائه می‌دهد، عبارتند از 6 وعده اصلی غذا و 4 میان وعده، وسیله نقلیه اصلی اتوبوس VIP بیست و پنج نفره و قطار شش تخته.

در این سفر هیجان‌انگیز شما در ابتدا با قطار به کرمان سفر می‌کنید و از کرمان گشت‌های تور با اتوبوس VIP انجام می‌گیرد.  با ما همراه باشید تا از جاذبه‌های گردشگری این سفر طبیعت‌گردی- فرهنگی سخن بگوییم

جاذبه‌های دیدنی تور چابهار درک تا ارگ بم

روز اول سفر با حرکت قطار به سمت کرمان آغاز می‌شود. روز دوم سفر پس از صرف صبحانه در کرمان با اتوبوس VIP راهی شهر بم و ایرانشهر خواهید شد. دیدنی‌های روز دوم عبارتند از:

  1. ارگ بم

ارگ بم بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان در شهر هم نام با خودش به نام بم قرار دارد. این بنا یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ست. ارگ بم در جاده ابریشم قرار داشته و در سده 5 پیش از میلاد ساخته شده‌ و تا سال 1850 پس از میلاد از آن استفاده می‌کردند. کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن ارگ قرار دارد. در مورد تاریخچه ساخت ارگ بم اختلاف نظر وجود دارد، عده‌ای از محققان تاریخ ساخت این دژ محکم خشتی را به دوره اشکانیان نسبت داده‌اند اما عده‌ای دیگر زمان ساخت آن را در دوره هخامنشیان می‌دانند. مساحت ارگ بم نزدیک به 180.000 مترمربع است و دیوارهایی به ارتفاع 6 تا 7 متر و طول 1815 متر ارگ بم را احاطه کرده که هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارد.

  1. قلعه ناصری ایرانشهر

قلعه ناصری ایرانشهر بنایی است که به دستور «ناصرالدوله» در دوره ناصر الدین شاه قاجار ساخته شد برای احداث این بنا «استاد حسین معمارباشی» از کرمان به شهر ایرانشهر آورده شد و 7 سال ساخت این بنای خشتی زمان برد. این قلعه پس از ساخت مقر حکمرانی حاکم بلوچستان شد. زمین ساخت این قلعه حدود 7 هزار و پانصد مترمربع بوده و در گذشته 150 اتاق و 9 برج دیده بانی داشته‌است. این بنا متأسفانه رو به تخریب است و آنچه از آن باقی‌مانده در سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  1. دونل نوازی و دیدار با شیر محمد اسپندار

شیرمحمد اسپندار دونل نواز معروف سیستانی است که موفق به کسب دکترای افتخاری موسیقی سنتی از کشور فرانسه و دیپلم افتخار از ایران شده‌است، تندیس او به همراه اولین دونلش در موزه تهران به یادگار نگهداری می‌شود. این استاد گرانقدر به دعوت کشورهای مختلف همچون کلمبیا، اکوادور، پاناما، ایتالیا و فرانسـه برای اجرا در جشنواره‌های گوناگون حضور پیدا کرده‌است.

در نهایت پس از دیدار با شیر محمد اسپندار، روز دوم سفر به پایان می‌رسد و شما در هتلی دو ستاره در ایرانشهر اقامت خواهید داشت. صبح روز سوم پس از صرف صبحانه راهی چابهار خواهید شد، اماکنی که در روز سوم از آن‌ها بازدید می‌کنید عبارتند از:

  1. غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی غارهای سه گانه‌ای هستند که در روستای تاریخی بریس با قدمت 2500 ساله قرار داردند. این غارهای سه گانه آنقدر جذاب و شگفت‌انگیز هستند که تمانی گردشگران به بازدید از آن‌ها می‌آیند. غارهای بان مسیتی همان‌طور که اشاره شد به صورت سه گانه هستند و یکی از آن‌ها طبیعی و دو تای دیگر دستکند و مصنوعی هستند. این غارها در ارتفاع 25 متر بالاتر از سطح زمین واقع شده‌اند. غار اول طبیعی و به صورت نیم‌دایره بوده و با تراشیدن کوه توسعه یافته‌است. غار دوم که مصنوعی و دست‌ساز است در فاصله 7 قدمی از غار اول قرار دارد. غار سوم مجموعه غارهای بان مسیتی در فاصله 50 متری از غار اصلی و دست چپ آن قرار دارد و یک غار مصنوعی است.

  1. بازدید از تمساح گاندو در برکه تمساح

«گاندو» یا «تمساح پوزه کوتاه» که به تمساح ایرانی شهرت دارد. تنها تمساح ایران است که شکار آن جریمه 20 میلیونی برای شکارچی دارد. تمساح ایرانی حیوانی برخلاف ظاهرش بسیار ترسو اما باهوش و زیرک است که صداها را تا فاصله 500 متری خود تشخیص داده و به سرعت در زیر آب پنهان می‌شود. این حیوان یکی از بزرگ‌ترین خزندگان کشور است که در زیستگاه 380 هکتاری در جنوب سیستان  پلوچستان در شهرستان چابهار زندگی می‌کند. تنها 2400 گاندو در دنیا وجود دارد که 300 تا 400 راس آن در ایران زندگی می‌کنند. در تفکر و باورهای مردم سیستانی گاندو، نماد برکت و آبادانی است.

  1. تالاب صورتی رنگ لیپار

تالاب لیپار یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌ها در استان سیستان و بلوچستان و یکی از جاذبه‌های گردشگری خاص طبیعی ایران است که به دلیل رنگ صورتی‌اش از دریاچه‌ها و تالاب‌های دیگر متمایز می باشد. آب دریاچه لیپار از شورترین آبگیرهای جهان است و در 4 کیلومتری روستای «رمین»در دره‌ای صخره‌ای قرار دارد. رنگ صورتی تالاب به دلیل وجود، تعداد بالای پلانکتون‌های گیاهی در این تالاب بوده. تالاب لیپار، محل رویش انواع درختچه‌های حرا، گز و چش است، انواع پرندگان نظیر چنگر، فلامینگو، کشیم، حواصیل سفید و خاکستری، طاووسکن، باقرقره، تیهو و خوتکا در این تالاب زندگی می‌کنند.

  1. کوه‌های مینیاتوری مریخی

کوه‌های مریخی با قدمتی 4 الی 5 میلیون ساله یکی از شگفتی‌های طبیعی ایران است که در فاصله 50 کیلومتری شهر چابهار به سمت بندر گواتر قرار دارد. این کوه‌ها در اثر فرسایش آب و باد در این منطقه به وجود آمده‌اند و افراد محلی به این کوه‌ها، "کالانی" یا "آریا" می‌گویند. رنگ این کوه‌ها سفید و طوسی بوده و در طول روز و با تغییر میزان نوری که دریافت می‌کنند، تغییر خواهد کرد. در کوه‌های مریخی هیچ گیاهی وجود نداشته و ارتفاع آن‌ها یکسان نیست به طوری که از ۵ متر شروع شده و در برخی از کوه‌ها ارتفاع به ۱۰۰ متر یا بیشتر نیز می‌رسد، به همین دلیل در صورتی که قصد بالا رفتن از این کوه‌ها را دارید، باید حتماً توانایی صخره‌نوردی و تجهیزات مناسب برای انجام این کار را داشته باشید.

  1. اسکله رویایی بریس

در کنار کوه‌های مریخی در صفر مرزی ساحل بسیاز زیبای بریس قرار دارد. این اسکله رویایی در کنار دریای عمان واقع شده‌است. اسکله بریس ارتفاعی برابر با 10 متر و عمقی 4 متر داشته و محل صید انواع ماهی و شاه‌میگوست. از جمله جاذبه‌های گردشگری دیگر آن نمای لنگر انداختن لنج‌ها و کشتی‌ها در آن است.

پس از بازدید از اسکله بریس در روز سوم سفر شب را در اقامتگاه بوم‌گردی در گواتر اسکان خواهید داشت. روز چهارم سفر را با صرف صبحانه شروع کرده و پس از آن با بازدید از اماکن زیر ادامه می‌دهید:

  1. خلیج گواتر

خلیج گواتر یکی دیگر از خلیج های ایران و پاکستان است که شنا با توجه مالکیت دوگانه در آن ممنوع است. این خلیج نیلگون و زیبا در آخرین نقطه مرزی شهرستان چابهار در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران زمین است  که از یک سمت به دریا و جزر و مد آن و از سوی دیگر به جنگل‌های حرا می‌رسد.

این خلیج با توجه به اینکه در مجاورت جنگل‌های حرا، قرار گرفته، جز مناطقی است که توسط محیط‌‌زیست از آن حفاظت می‌شود. طبق گفته سازمان حفاظت محیط‌زیست چابهار خلیج گواتر هر ساله در اوایل پاییز پذیرای حدود ۴۰ نوع از گونه‌های مختلف پرنده‌ها در قالب دسته‌های ۱۰۰ تایی است که وارد این منطقه می‌شوند.

در کنار جاذبه‌های طبیعی این منطقه، مردمان خونگرم و دوست‌داشتنی آن از مهم‌ترین ویژگی‌های خلیج گواتر است. مردمانی بسیار مهمان‌دوست که علی رغم زندگی سختشان دلی بزرگ دارند.

حرفه‌ی مردمان گواتر صیادی بوده و درون کپرهایی که با مصالح سنتی آن منطقه ساخته شده زندگی می‌کنند. در گواتر عابر بانک و کارت‌خوان وجود ندارد و پیدا کردن پول نقد هم سخت است،‌ پس با پول نقد کافی به سمت گواتر حرکت کنید.

در سفر به این خلیج حتماً از غذاهای خوشمزه آنجا به ویژه کرائی و بریانی غافل نشوید. یکی از تفریحات بسیار دلچسب دیگر که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید، قایق سواری در خلیج زیبای گواتر است. معمولا افراد محلی از زیستگاه‌های دلفین‌ها در این منطقه آگاه هستند بنابراین می‌توانید از آن‌ها بخواهید شما را به آن منطقه برده و شنای دلفین‌ها را از نزدیک تماشا کنید.

چشمه‌های گل افشان تنگ در شهرستان کنارک سیستان و بلوچستان در دشت کهیر در مجاورت روستای تنگ قرار دارند. براساس اطلاعاتی که زمین‌شناسان داده‌اند، فقط در 24 منطقه‌ی ساحلی در دنیا پدیده گل فشان وجود دارد که یکی از آن‌ها، در ایران است.

چشمه‌های گل فشان از سه تپه‌ی کوچک گلی تشکیل شده‌اند که شبیه قله‌های آتشفشانی هستند، از این سه تپه فقط یکی از آن‌ها فعال بوده و دو مورد دیگر چند سالی است که فعالیتی ندارد. از دهانه‌ی فعال گل فشان این منطقه هر 10 یا 15 دقیقه مقداری گل‌های خاکستری سرد به بیرون می‌جهد و به سمت تپه‌های اطراف پاشیده می‌شود. همین امر باعث ایجاد تپه‎ها در این منطقه شده‌است.

این گل‌های سرد در حین خروج صداهایی شبیه به صدای ترکیدن یک حباب ایجاد می‌کنند. البته گاهی اوقات هنگام خروج گل‌ها صدایی شبیه به شلیک گلوله از تفنگ هم شنیده می‌شود و زمین زیر پایتان کمی می‌لرزد. کارشناسان عقیده دارند که فعالیت این چشمه در فصول پر باران بیشتر است، بنابراین بهترین زمان بازدید از این پدیده‌ی بکر، فصول سرد تا اوایل اردیبهشت ماه است.

حرا درختچه‌هایی به بلندی 5 تا 10 متر هستند که گل‌هایی شبیه گل‌های شاه پسند و میوه‌ای به شکل کپسول تخم مرغی دارند. میوه این درختچه‌ها به شکل کپسولی بوده و درون آن‌ها یک دانه دارد که با دو شکاف باز می‌شود. این درختچه‌ها آفتاب پسند هستند و در ساحل خلیج گواتر و نزدیکی محلی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می‌ریزد، رشد می‌کنند. در بازدید از جنگل‌های حرا شما می‌توانید در میان این جنگل‌ها قایق سواری کنید و از بوی گل‌های خوش بو و زیبای آن سرمست شوید. گل‌های درختچه‌های حرا به قدری زیبا و پرشهد هستند که در بهار و تابستان زنبورهای وحشی بر فراز این دریای جنگلی پرواز کرده و در گوشه و کنار آن کندوهایی برای تولید عسل می‌سازند. عسل جنگل‌های حرا بسیار خوشمزه و خوش طعم است.

روستای درک یکی از زیباترین سواحل ایران در شهرستان کنارک و نزدیک چابهار است که عاری از هر گونه زباله است. این ساحل بکر و کمتر شناخته شده برخلاف سواحل شمال هیچ  زباله‌ای نداشته و یکی از پاک‌ترین سواحل ایران است. قدم زدن و شنا کردن در ساحل زیبای کنارک یکی از تفریحات بسیار لذت‌بخش خواهد بود که می‌توانید در تور چابهار آن را امتحان کنید.

مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این منطقه، تقابل کویر و ساحل دریا در کنار یکدیگر است. تقابل دریا و کویر در کنار یکدیگر یکی از پدیده‌های بسیار نادر و انگشت‌شمار است که در روستای درک اتفاق افتاده‌است. از جمله جاذبه‌های شگفت انگیز دیگر این منطقه تماشای سه ساحل شنی، ماسه‌ای و مرجانی در کنار یکدیگر است. از ماسه‌های سفید این منطقه به عنوان یک روش درمانی برای دردهای ماهیچه ای نیز استفاده می‌شود. بنابراین اگر به درمان‌های طبیعی معتقد هستید می‌توانید از این ماسه‌ها برای درمان استفاده کنید.

پس از بازگشت از روستای بی‌نظیر درک به سمت چابهار برگشته و شب را در یک خانه محلی استراحت می‌کنید. در روز پنجم پس از صرف صبحانه و خرید سوغات به سمت ایرانشهر و در نهایت ماهان و اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی این شهر حرکت می‌کنید.

روز ششم سفر را با صرف صبحانه آغاز کرده و سپس به بازدید از آستان شاه نعمت الله ولی، باغ شازده ماهان، بازارگردی در  بازار قدیمی کرمان پرداخته و در نهایت با قطار به سمت تهران باز خواهید گشت. بذین صورت یک سفر 5 و نیم روز با بازدید از حداقل 14 جای دیدنی و متفاوت پایان می یابد.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف


Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.