تور خراسان قدیم خواف نشتیفان مهر 99 VIP خراسان قدیم سرزمین طلای سرخ
خرید آنلاین

995,000 تومان

سفر 3.5 روزه (3 روز و 2 شب)

جاذبه‌ها:

بازدید از آرامگاه شیخ احمد جامی، آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی، میل کرات، آسیاب های بادی نشتیفان (آسبادهای نشتیفان)، قبرستان سنگی نشتیفان، قنات میر اندآب، مسجد ملک زوزن در صورت امکان، مسجد جامع سنگان، مسجد گنبد سنگان، قلعه تاریخی سنگان، مدرسه غیاثیه خرگرد، آرامگاه حافظ ابرو، موزه مردم شناسی خواف، مجموعه خواجه یار، آرامگاه پیر احمد خوافی، مراسم رقص چوب بازی و لذت شنیدن موسیقی خراسانی، عمارت کوشک سلامی، بازدید از آسیاب دوقلو، آرامگاه عطار نیشابوری،آرامگاه کمال الملک، آرامگاه خیام نیشابوری، خرید فیروزه

اطلاعات حرکت

محل حرکت: میدان آرژانتین - ابتدای خیابان الوند

زمان حرکت: سه شنبه 1399/07/15 - ساعت 19:00

(لطفا نیم ساعت قبل از حرکت در محل حضور داشته باشید)

وسیله نقلیه اصلی: اتوبوس VIP

استان مورد بازدید: خراسان

  درجه سختی:

امروز 25 مرداد 1399

شنبه یک دو سه چهار پنج جمعه
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
برنامه سفر
روز 1

حرکت به سمت نیشابور

روز 2

صرف صبحانه در نیشابور، حرکت به سمت تربت جام، بازدید از آرامگاه شیخ احمد جامی، ادامه مسیر به سمت تایباد، صرف ناهار، بازدید از آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی، در ادامه مسیر به سمت نشتیفان بازدید از میل کرات، حرکت به سمت سنگان، بازدید از مسجد جامع سنگان، بازدید از مسجد گنبد سنگان، بازدید از قلعه تاریخی سنگان حرکت برای اقامت در خرگرد

روز 3

صرف صبحانه، حرکت به سمت شهر سلامی، بازدید از کوشک سلامی، بازدید از آسیاب دو قلو، حرکت به سمت خواف، بازدید از آرامگاه حافظ ابرو، بازدید از موزه مردم شناسی خواف، بازدید از مجموعه خواجه یار، ادامه مسیر به سمت نشتیفان، صرف ناهار در نشتیفان، بازدید از آسیاب های بادی نشتیفان (آسبادهای نشتیفان)، بازدید از قبرستان سنگی نشتیفان، بازدید از قنات میر اندآب، بازگشت به سمت خرگرد، مراسم رقص چوب بازی و لذت شنیدن موسیقی خراسانی و اقامت در خرگرد

روز 4

صرف صبحانه، بازدید از مدرسه غیاثیه خرگرد، صرف ناهار در نیشابور، بازدید از آرامگاه عطار نیشابوری، آرامگاه خیام نیشابوری، آرامگاه کمال الملک،خرید فیروزه، بازگشت به تهران

پذیرایی و اقامت
روز صبحانه ناهار شام اقامت
مکان توسط مکان توسط مکان توسط محل توضیحات
1 - - - - - - اتوبوس VIP 25 نفره تخت شو
2 رستوران آرند تور رستوران مسافر اقامتگاه بومگردی آرند تور اقامتگاه بومگردی خواف
3 اقامتگاه بومگردی آرند تور اقامتگاه بومگردی آرند تور اقامتگاه بومگردی آرند تور اقامتگاه بومگردی خواف
4 اقامتگاه بومگردی آرند تور رستوران مسافر - - - -
سهم آرندتور 6 وعده غذا شامل: 3 وعده صبحانه، 1 وعده ناهار، 2 وعده شام
سهم آرندتور 3 بار میان‌وعده
سهم مسافر 2 وعده غذا شامل: 2 وعده ناهار
لوازم ضروری
چراغ پیشانی یا چراغ قوه کارت شناسایی داروهای شخصی
کرم ضد آفتاب وسایل نظافت شخصی کفش پیاده روی
فلاسک چای یک دست لباس اضافه قمقمه آب
کوله یکروزه زیر انداز لباس گرم
یک وعده غذای سبک قابل حمل دفترچه بیمه کوله چند روزه
عینک آفتابی لباس مناسب فصل قاشق، چنگال و بشقاب
توضیحات مهم

 

نیشابور

نیشابور در لغت به معنای ساخته ی نیک شاهپور می باشد،  این شهر در دامنه ی کوه بینالود قرار گرفته است و از شهرهای مهم خراسان به حساب می آید. در دوره ی ساسانیان نیشابور، به فرمان شاهپور اول در حدود دهه های میانی سده ی سوم میلادی تاسیس شد.  نیشابور در قرن یازدهم هجری یکی از ده شهر بزرگ و پرجمعیت جهان محسوب می شود. شکوفایی و شهرت شهر نیشابور بین سده‌های میانی  ورود اسلام به خراسان تا دوره ی حمله ی مغول بوده و نیشابور در این سده‌ها پایتخت فرهنگی ایران شناخته شده‌است. مردم شهر نیشابور به فیروزه تراشی، قالی بافی، کاشی کاری، نمدبافی، فرت بافی....مشغول می باشند.

از اماکن دیدنی و قابل توجه نیشابور به عمارت کلاه فرنگی بیرجند، باغ اکبریه، قلعه باستانی بیرجند، آسیابهای نشتیفان، سد تاریخی فریمان، آرامگاه عطار نیشابوری، عمر خیام، کمال الملک، باغ نشاط نیشابور و..... می توان اشاره نمود.

آرامگاه خیام  

بنای مقبره کار معمار زبردستی به نام استاد هوشنگ سیحون است. در سال 1338 ساخت آرامگاه شروع شد و در سال 1341 به پایان رسید.

این بنای عظیم 22 متری با استخوان بندی فلزی در پوشش بتنی که در قسمت پایین تقسیم بندی ده گانه دارد از مهمترین ساختمان های ساخته شده در زمان خود بوده است. سبک بنا ترکیبی از معماری شرقی و غربی الهامی از اندیشه خیام و نکات هندسی و ریاضی است. سطح خارج و داخل مقبره با کاشیکاری های معرق و اشعار خیام مزین شده است.

آرامگاه کمال الملک و عطار

این دو مقبره در مجاورت هم و در فاصله 6 کیلومتری شرق شهرستان نیشابور واقع شده اند.

ساختمان قدیمی مقبره عطار از آثار امیر علی شیر نوایی است و متعلق به دوره ایلخانی در سال 891 ه.ق میباشد که در دوره پهلوی بنای آن به صورتی مناسب مرمت شد. آرامگاه کمال الملک توسط انجمن آثار ملی ایران در سال 1341 ه..ش به سبک زیبایی با مصالح بتون مسلح طراحی و اجرا گردیده است. مساحت زیربنای آن 28 متر مربع و دارای 6 ایوانچه مقعر است

آسیاب دوقلوی

آسیاب دوقلوی شهر سلامی با شماره ثبت 22311 در شمال این شهر واقع شده است.این اثر درقرن های پیش ساخته شدودرحدود سال های 1330هجری شمسی تا 1335هجری شمسی توسط مرحوم قریشی به شکل کنونی مرمت گردید.

آسباد های نشتیفان در انتظار ثبت جهانی

جالب است بدانید در روزگاران قدیم در اکثر شهرهای شرقی کشور، از خراسان گرفته تا سیستان و بلوچستان، ساخت آسیاب های بادی، برای به خدمت گرفتن انرژی باد رواج داشته است. وزش بادهای شدید از یک طرف و کمبود آب از طرفی دیگر باعث رواج آسیاب های بادی در شهر های منطقه شده است. در این میان شهر نشتیفان نیز که در اوایل قرن نهم هجری، یکی از مهمترین شهر های ایران بوده، شهرت خود را مدیون آسبادهایش است که بار دیگر با ثبت جهانی خود باعث شهرت این شهر در میان گردشگران خواهد شد. سازه هایی که روزگاری با تلفیق علم و فرهنگ و هنر، باد را به خدمت می گرفتند و باعث رونق زندگی مردم شهر می شدند. اگر از قدمت و تاریخ پیداش این آسیاب های بادی بپرسید، قدمت این سازه ها را به دوره حکومت صفویان نسبت می دهند.

دلیل ساخت آسبادهای بادی نشتیفان

آسبادها یا همان آسیاب های بادی، سازه هایی بودند که با نیروی حاصل از وزش باد، می چرخیدند و گندم ها را آسیاب می کردند. می توان گفت در شهر نشتیفان دلیل اصلی ساخت این آسبادها، وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه ای بوده است که از سیستان و بلوچستان به سمت خواف و نشتیفان می وزیده اند و نیروی آنها یک محرک عالی برای آسیاب ها محسوب می شده است. این بادهای موسمی که از اردیبهشت تا پاییز به سمت نشتیفان می وزند، تا ماه ها بعد نیز بر روی حرکت این آسیاب ها اثر می گذارند.

قبرستان سنگی

در اطراف شهر با قبرستانی عجیب و غریب روبرو می شوید که بر روی مزارهای آن سنگ های عمودی با ارتفاع های متفاوتی وجود دارد. ارتفاع برخی از این سنگ ها به ۴ متر نیز می رسد. قدمت این قبرستان به قرن ها پیش باز می گردد و دو نظریه متفاوت راجع به آن وجود دارد. برخی معتقدند که این قبر ها مربوط به نوادگانی از سلسله ی اشکانیان است که زمانی در منطقه ی خراسان حکومت می کردند و به گفته برخی، این قبرها متعلق به ۴۴ پیر است که مرتبه خاصی در بین مردم نشتیفان داشته اند و امروزه اهالی برای زیارت و حاجت گرفتن به مزارهایشان دخیل می بندند. در هر صورت بازدید از این قبرستان خالی از لطف نخواهد بود.

 

مدرسه غیاثیه خرگرد

در فاصله ۵ کیلومتری جاده خواف، در نزدیکی روستای خرگرد، یکی از بی نظیرترین بناهای بازمانده از قرن نهم را خواهید دید که با گذشت این همه سال، هنوز هم یکی از فاخر ترین بناهای تاریخی ایران است. مکانی که روزگاری محل تجمع بزرگان و دانشمندان سرزمینمان بوده و امروز چه قدر خالی از حضور آنها و تهی از کانون علم و دانش است. این مدرسه توسط دو برادر معمار به نام هاب قوام الدین و غیاث الدین شیرازی در زمان سلطنت شاهرخ تیموری از سلسله تیمورایان به سبک بناهای چهار ایوانی در دو طبقه و با ۳۲ حجره، برای گردهمایی خردمندان ساخته شده است. با گذشت چند صد سال از ساخت مدرسه غیاثیه، هنوز هم می توانید از تماشای رنگ و لعاب کاشی های این بنا لذت ببرید.

کوشک سلامه

کوشک سلامه از بناهای تاریخی و زیبای شهر خواف است که زندگی سیاسی در گذشته‌های دور را به نسل حاضر معرفی می‌کند. این بنا نزدیک به ۸۰۰ سل قبل بنا شده است و «قوام الدین» ملک زوزن، که از جانب «سلطان محمد خوارزمشاه» حاکم کرمان شده بود، آن را در سال ۶۰۷۷ هجری قمری تعمیر کرده است.

مسجد ملک زوزن

مسجد ملک زوزن از مساجد ایوانی عهد خوارزمشاهیان به سبک خراسانی است که ۹ قرن است که همچون نگینی در غربت کویر می‌درخشد و چشم هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد. کاشی‌های لعابی لاجوردی و فیروزه‌ای این بنای آجری، حکایت از عظمت و قدمت این مسجد تاریخیی دارد و تماشای آن آدمی را به حیرت وا می‌دارد.

مسجد جامع سنگان

مسجد جامع سنگان، مسجدی به یادگار مانده از دوران خوارزمشاهی در شهر خواف است که در کوچه‌ای معروف به «کوچه آب» واقع شده است. این مسجد از دو ایوان شرقی و غربی با پوشش سنتی محلی، ایوان ورودی، کفش‌کن و گنبد‌خانه تشکیل می‌شود. عناصر تزیینی این مسجد شباهت بسیاری به به بعضی تزیینات و گچ‌بری‌های دوران ساسانی دارد.
 

موسیقی مقامی خواف 

چیزی که امروز نام خواف را در یادها زنده نگه داشته صدای ساز و آواز استادان موسیقی مقامی است. استاد عثمان محمد پرست و مرحوم استاد حسین سمندری ماندگارترین چهره های موسیقایی این شهر هستند که موسیقی محلی ایران سال هاست وامدار هنر آنهاست.خاستگاه "دوتار" سه شهر خواف، تایباد و تربت جام است.که از این مکان دوتارنوازی به بیرجند و گنبد کاووس وبندر ترکمن نیز رفته است.

نکات مهم هنگام ثبت نام
 1. همسفران گرامی می توانند هزینه سفر را به شماره کارت زیر واریز نمایند:
  نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
  پارسیان 47000636153605 6221-0612-1289-6361 سید معصوم جلیلی نومندان
 2. پس از واریز هزینه سفر ارائه ( فیش واریزی ، عکس کارت ملی یا نام و نام خانوادگی ، کدملی ، تاریخ تولد روز ماه سال ) به دفتر آرند تور از طریق تلگرام یا واتس اپ به شماره های زیر  الزامی میباشد.
 3. با توجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با کسانی است که سریع‌تر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.
 4. تمامی مسافرین در طول سفر دارای بیمه مسئولیت مدنی میباشند. تعهدات این بیمه : ( هزینه های پزشکی هر نفر تا سقف 100.000.000 ریال ، غرامت فوت و نقص عضو هر نفر 3.300.000.000 )
 5. خواهشمند است پس از واریز وجه لطفا با شماره‌های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمائید.
  02144142598 09304403100 09372382054
تورهای همزمان با این تور
نام سفر مدت
تور زنگبار تور زنگبار پاییز 99 9 روزه
تور خوزستان 3.5 روزه
تور شیلی مهر 99 تور شیلی پاییز 99 14 روزه
تور قشم جزیره هنگام 4.5 روزه
خرید آنلاین یا رزرو تور خراسان قدیم خواف نشتیفان مهر 99 VIP
نوع ثبت‌نام
تعداد
نفر
قیمت هر نفر
995,000 تومان
مبلغ قابل پرداخت
995,000 تومان  تومان
نام
نام خانوادگی
تلفن همراه
ایمیل

همسفران عزیز در سفر یکروزه با تخفیف سفر کنید...

تخفیف شنبگی: 20 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف یک‌شنبگی: 15 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف دوشنبگی: 10 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

تخفیف سه‌شنبگی: 5 هزار تومان کمتر از مبلغ اصلی تور

قابل ذکر است این تخفیفات برای 15 نفر اولی که ثبت‌نام کنند لحاظ خواهد شد...

پس عجله کنید تا جزء 15 نفر اول این سفر باشید...

Copyright © 2020 arandtour.com All rights reserved.