تورهای جاری
1 دی 1396

تور طبس مهر 1401

هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. همه روزه
جزئیات سفر
26 مهر 1401

تور طبس کال جنی ازمیغان

3.5 روزه 3,590,000 تومان
جزئیات سفر

شهر طبس، شهری کویری است که در استان خراسان جنوبی قرار دارد. معادن غنی زغال سنگ این شهر، حکایت از جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های وسیع آن در گذشته های دور دارد. طبس یک شهر تاریخی است که قدمتش به دوره هخامنشی می‌رسد. این شهر به سبب جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددش در حوزه گردشگری از ظرفیت بالایی برخوردار است.

      1.دره کالجنی

دره کالجنی همان‌گونه که از اسمش نیز هویداست، دره‌ای رازآلود، زیبا و حیرت‌انگیز که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد. این دره وهم انگیز که شباهت زیادی به «گرندکانیون» آمریکا دارد، یک دره خاموش، خنک و آبدار در شمال طبس و در نزدیکی روستای ازمیغان ‌است.

نقش و نگار دیواره‌های دره کالجنی، حکایت از سیلاب‌ها و فرسایش‌های خاک در این منطقه دارد. دره کالجنی گاهی شکل U و گاهی شکل V به خود می‌گیرد. دیواره‌های بلند دره یک تصویر بسیار کوچک از آسمان را در اختیارتان قرار می دهد. البته در برخی قسمت‌ها دو دیواره کاملا به یکدیگر می‌رسند و چیزی از آسمان دیده نمی‌شود. کال جنی از یک کال اصلی و چند کال فرعی ساخته شده که کال اصلی آن از یک نخلستان آغاز می‌شود و در نهایت به روستای ازمیغان می‌رسد. آبی که در کال اصلی دره کالجنی در جریان است را می‌توان به عنوان یکی از جاذبه‌های این دره رازآلود دانست. شگفتی‌های این منطقه بسیار متعدد و متنوع است، گبرها، خانه‌هایی در دل دیواره‌ها یکی دیگر از دیدنی‌های دره کالجنی است. قدمت این خانه‌های زرتشتی احتمالا به دوره ساسانیان می‌رسد و مسیر رسیدن به آن‌ها بسیار سخت و دشوار است.  نخلستان خودرو، یکی دیگر از جاذبه‌های دره کالجنی است که از دیدنش سیر نخواهید شد.

  1. تنگه مرتضی علی

تنگه مرتضی علی گوشه‌ای از بهشت که در 27 کیلومتری شهر طبس در میان حصارهای سنگی قرار گرفته‌است. تنگه مرتضی علی که به چشمه مرتضی علی نیز شهرت دارد، یک چشمه آبگرم است که در آن شما می‌توانید همنشینی آب گرم و سرد را در کنار یکدیگر کاملاً احساس کنید. برای درک این تفاوت کافی است پایتان را در آب رودخانه بگذارید. این پدیده جالب و شگفت‌انگیز در مسیری طولانی ادامه دارد و هرگز آب گرم و سرد آن با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند. اگر در فصل بهار در این مسیر قدم بزنید، احتمالا ترجیح می‌دهید در آب سرد این منطقه مسیر را طی کنید و اگر در پاییز به این منطقه سفر کنید، لذت رودخانه‌نوردی در آب گرم این تنگه را نمی‌توان از دست داد. در این آب زلال و گرم کافی است کمی تأمل کنید تا رقص ماهی‌های قرمز درون آن را تماشا کنید و لذت ببرید.

  1. روستای اصفهک

روستای اصفهک طبس یکی از مناطق تاریخی این شهر کویری که تنها بخش باقی‌مانده از جاذبه‌های گردشگری طبس پس از زلزله در سال 1357 است، این روستای تاریخی در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل و به نسبت خنک قرار گرفته و از لحاظ پوشش گیاهی، انواع خاصی از گیاهان در این منطقه رشد می‌کنند، درختان نارنج و زمین‌های کشت زعفران در اطفهک از جمله پوشش گیاهی این منطقه هستند که در تور طبس به تماشای آن‌ها خواهید رفت. یکی دیگر از شگفتی‌های روستای اصفهک، رصدخانه‌های کویری ایران در این روستاست. روستای اصفهک در 38 کیلومتری شهر طبس در خراسان جنوبی قرار دارد و به سبب بافت تاریخی‌اش از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

  1. روستای ازمیغان

روستای ازمیغان با وجود شالیزارهای برنج و نخلستان‌هایش در میان گردشگران بسیار مشهور است. به گونه‌ای که شما هرگز در هیچ منطقه‌ای نمی‌توانید ترکیب این دو پوشش گیاهی را در کنار یکدیگر ببینید. روستای ازمیغان از معدود روستاهایی است که رودخانه دائمی دارد و آب آن بیشتر به مصرف کشاورزی و باغذاری می‌رسد. این روستا از لحاظ تنوع گیاهی در سطح استان و کشور نمونه است. در تور طبس به روستای ازمیغان سفر کرده و کشت برنج و درختان خرما را از نزدیک مشاهده می‌کنید.

  1. کویر حلوان

اگر به دنبال تماشای تداخل کوه و ماسه هستید در تور طبس این امکان برای شما مهیا شده تا به بازدید ریگزارهای کویر حلوان بروید و تداخل کوه و ماسه را از نزدیک مشاهده کرده و عاشق این همه زیبایی در کویر شوید. اگر طبیعت‌گردی و سفر به کویر از جمله علائق شماست، سفر به کویر حلوان یکی از جذاب‌ترین سفرها برای شما خواهد شد. پوشش گیاهی منطقه کویری و شامل گیاهان نواحی استپی و ماسه‌ای مانند قیچ، درمنه، تاغ، دم‌گاوی، بادام کوهی و اسکنبیل است. از جمله فعالیت‌هایی که در کویر حلوان امکان انجامش وجود دارد، پیاده‌روی بر روی رمل‌های شنی، شترسواری، راندن موتورهای چهارچرخ، کمپینگ و تماشای ستاره‌هاست.

  1. باغ گلشن

باغ گلشن، یکی از باغ‌های کویری که از دوران زندیه و قاجار به یادگار مانده‌است. باغ گلشن با مساحت 7 هکتار، یک باغ مربعی‌شکل که دو خیابان اصلی متقاطع، محوطه باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم کرده‌است، هرکدام از این مربع‌ها هم با گذرگاه‌های کوچک به 4 کرت تقسیم شده‌اند. در میان باغ گلشن، استخری با سه فواره طبیعی وجود دارد. آبیاری باغ با کمک آب‌های سطحی و سفره‌های زیرزمینی منطقه انجام می‌گردد. به منظور استفاده از سفره‌های زیرزمینی در باغ گلشن چاه‌هایی از نوع آزترین حفر شده‌اند. ظاهر مربعی شکل این باغ شباهت زیادی به تاج محل دارد.

تور طبس یک سفر سه و نیم روزه است که با آرندتور به دیدار از این منطقه خواهید رفت. درجه سختی این سفر از شش، سه بوده و نیاز به آمادگی جسمی مناسب دارد. آرندتور این سفر 7 وعده غذایی و 3 میان وعده میزبان شماست. تور طبس آرندتور شما را علاوه بر بازدید از شهر طبس به بازدید از 11 جاذبه مشهور این ستاره کویر خواهید برد که به معرفی برخی از آن‌ها پرداختیم. بهترین زمان سفر به طبس با توجه به اقلیم آب و هوای بیابانی آن، شش ماهه دوم و اوایل فصل بهار که هوا خنک‌تر بوده و می‌توان از تماشای مناظر بکرش بیشتر و بهتر لذت برد.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف


Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.