تورهای جاری
4 بهمن 1395

تور کرمانشاه شهریور 1401

هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. همه روزه
جزئیات سفر
2 بهمن 1395

تور کرمان شهریور 1401

هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. همه روزه
جزئیات سفر

استان کرمان که در پارسی باستان بدان کارمانیا می‌گفتند، پهناورترین و چهارمین استان مرتفع ایران زمین است که به عنوان یکی از پنج شهر تاریخی ایران در جهان شهرت دارد. سابقه‌ی سکونت در این شهر تاریخی به هزاره چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد. شهر کرمان در دوران هخامنشی و در عصر داریوش، جزو ولایات تابعه هخامنشی بوده‌است. آرندتور در یک سفر سه و نیم روزه شما را دعوت به تماشای این شهر تاریخی و 12 نقطه‌ی منحصر به فرد فرهنگی-تاریخی در این شهر و پیرامون آن می‌کند. در تور کرمان شما سه وعده‌ی غذایی و سه میان وعده مهمان آرندتور خواهید بود. ما در ادامه به معرفی مناطقی می‌پردازیم که در تور کرمان به تماشای آن‌ها خواهید رفت.

1. باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان، یکی از هشت باغ ایرانی که به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده‌است. باغ شازده ماهان، در سال 1353 به ثبت ملی رسید. این باغ 5.5 هکتاری در دو کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و در دوره‌ی قاجار «محمد حسن خان سردار ایروانی» دستورساخت آن را داده‌است. اما ساخت و تکمیل آن بعدها توسط «عبدالحمید میرزا ناصرالدوله» به اتمام رسید. البته ساخت بنا به صورت کامل تمام نشد و بنا نیمه‌کاره تا عصر معاصر باقی مانده‌است. می‌گویند زمانی که حاکم کرمان فوت کرد، معمار ساختمان تغار گچی را به دیوار کوبید و کار را نصفه نیمه رها کرد. همین امر باعث شد تا بخشی از کاخ، فاقد تزیینات و ظریف‌کاری‌های معمول باشد و کار نیمه تمام باقی‌بماند. زیبایی باغ شازده ماهان تنها به بنای آن نیست، بلکه فواره‌های زیبای این باغ 407 متری در بدو ورود توجه شما را به خود حسابی جلب می‌کند. باغ شازده ماهان دارای چهار بنای مشهور است که عبارتند از کوشک یا عمارت اصلی، سردر، عمارت شاه نشین و حمام

باغ‌های ایرانی برگرفته شده از هنر و معماری ایرانی هستند و قدمت آن‌ها به دوره‌ی هخامنشی و کوروش کبیر بر می‌گردد. باغ‌های ایرانی با فرم هندسی خاص و منحصر به فردشان به دستور کوروش بزرگ ساخته می‌شدند. این سبک بعدها به دوره‌ی ساسانی و دوره‌های پس از اسلام هم ورود پیدا کرد  و تا عصر معاصر ادامه دارد. از جمله ویژگی‌های باغ‌های ایرانی می‌توان به دیوارهای بلند، استخر و یک جوی اشاره کرد که در نهایت به عمارتی زیبا می‌رسد.

2. آستان شاه نعمت الله

آستان شاه نعمت الله به مساحت 35000 مترمربع یک آرامگاه عرفانی و تاریخی متعلق به دوره تیموری است، البته هرگوشه‌ی این بنا در یک دوره‌ی متفاوت ساخته شده‌است. به گونه‌ای که ساخت و مرمت آن تا دوره‌ی قاجاریه طول کشید. این آستانه‌ی متبرک، متعلق به شاعر و عارف نامی ایران «سید نورالدین شاه نعمت الله ولی ماهانی کرمانی» است که در قرن هشتم و نهم هجری می زیسته و ایشان پایه‌گذار سلسله نعمت اللهی هستند. آستان شاه نعمت الله یک بنای ساخته شده از خشت و گل بوده که دارای گنبد و مناره‌های فیروزه‌ای است، فرم ظاهری این بنا در کنار زیبایی درختان سرو قامتش جلوه‌ای خاص به آن داده‌است. به گونه‌ای که در همان نگاه اول شما میخکوب عظمت و هیبت این بنا خواهید شد. آستان شاه نعمت الله، در 35 کیلومتری جنوب شرقی کرمان در شهر ماهان قرار داشته و برای رسیدن به آن کافی است نیم ساعت رانندگی کنید. این آستانه مقدس یکی از آثار ایرانی که در سال 1310 شمسی به ثبت ملی رسیده‌است.

3. سرو هزارساله سیرچ

پس از صرف نهار در ادامه‌ی تور کرمان به سمت کلوت‌های شهداد حرکت می‌کنید. در مسیر کلوت شهداد به بازدید روستای سیرچ زادگاه نویسنده‌ی مشهور هوشنگ مرادی کرمانی می‌روید و سرو هزارساله‌ی این ییلاق خوش آب و هوا را که به عنوان میراث طبیعی ایران نیز به ثبت ملی رسیده، از نزدیک تماشا می‌کنید. سیرچ یکی از چهار آبادی بزرگ بخش شهداد که در ناحیه‌ای خوش آب و هوا در مسیر شهداد به کرمان قرار گرفته‌است. سرو هزارساله سیرچ در کنار خانه‌ی هوشنگ مرادی کرمانی است، گویی هم محله‌ای و همسایه دیوار به دیوار استاد است تا اندکی در معیت این نویسنده‌ی مشهور، در زیر سایه‌ی این درخت هزارساله و جوی آب روانی که از کنار این سرو کهن‌سال می‌گذرد، بنشینید و به یاد مجید پرشور و بامزه‌ی داستان‌های مجید و تمامی شخصیت‌های کتب ارزنده مرادی کرمانی حسابی لذت ببرید.

4. آب انبار شهداد

آب انبار شهداد یکی دیگر از اماکن تاریخی که به ثبت ملی رسیده و پس از تماشای سرو هزارساله سیرچ به دیدن آن خواهید رفت. ساخت این اثر تاریخی به دوره قاجاریه بر می‌گردد. در کنار آب انبار شهداد، قلعه شفیع آباد نیز قرار دارد. این قلعه‌ی آجری و تاریخی متعلق به دوره قاجاریه بوده و می‌توان آن را به عنوان آخرین توقفگاه کاروان‌ها قبل از ورود به کویر دانست.

5. کلوت‌های شهداد

کلوت‌های شهداد یکی از زیباترین و بکرترین مناطق گردشگری هستند که در صد کیلومتری شهر کرمان قرار دارند و هرساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به بازدید از خود دعوت می‌کنند. کلوت‌های شهداد که مشهور به شهر خیالی نیز هستند، از سوی مجله‌ی (National Geographic) معتبرترین و مشهورترین مجله انجمن جغرافیای ملی به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی جهان شناخته شده‌اند. کلوت‌های شهداد به عنوان گرمترین نقطه‌ی کره زمین، یک منطقه‌ی بسیار منحصر به فرد برای تفریحات هیجان‌انگیز همچون سافاری، کمپ‌های کویری و کویرنوردی هستند. در تور کرمان آرند تور شما به بازدید از گرمترین نقطه‌ی کره‌ی زمین خواهید رفت و از نزدیک بخشی از کویر لوت را تماشا می‌کنید. لازم است در همین‌جا این نکته را یادآوری کنیم، بخشی از کویر لوت  به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌است.

6. حمام وکیل

حمام وکیل یکی از حمام‌های سنتی و تاریخی است که به تقلید ار گنجعلی خان در دوره زندیه و قاجاریه ساخته شده‌است. حمام وکیل در سال‌های اخیر تبدیل به یک چایخانه سنتی شده. از طریق همین حمام شما می‌توانید به صورت مستقیم وارد بازار کرمان شوید.

7. باغ موزه هرندی

باغ موزه هرندی، یک مجموعه‌ی بسیار زیبا و نفیس که در دو طبقه میزبان دوست‌داران انواع سازهای سنتی و باستان‌شناسان است. باغ موزه هرندی، در سال 1252 شمسی به دستور «محمدرضاخان عدل السلطان» یکی از صاحب منصبان نظامی در خارج از حصار کرمان ساخته شد. طرح این ساختمان که تلفیقی از نقشه فرنگی و معماری ایرانی است، توسط پسر عدل السلطان، «مرتضی قلی اسفندیاری» در سال 1266 خورشیدی از فرانسه ارسال شد. باغ موزه هرندی، در سال 1313 به «ابوالقاسم هرندی» فروخته شد. قسمتی از این باغ در سال 1349 جهت تبدیل به موزه، به وزارت فرهنگ اهدا شد. پس از مدتی وزارت فرهنگ و هنر آن زمان تمام باغ موزه هرندی را خریداری کرد. این باغ در سال 1354 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده‌است. در باغ موزه هرندی، همان طور که قبلا هم اشاره شد، شما می‌توانید انواع سازهای سنتی و آثار تاریخی و باستانی به جا مانده از هلیل‌رود و شهداد، آثار دوران پیش از اسلام، دوران اسلامی و... را مشاهده کنید.

8. گنبد جبلیه

گنبد جبلیه، بنای هشت ضلعی ساخته شده از سنگ و گچ که بدون هیچ حصاری در اطرافش همچنان راست قامت ایستاده‌است. گنبد جبلیه با تمام شهرت جهانی‌اش، هنوز سرگذشت واقعی خود را بیان نکرده و در دل خود رازهای نهفته‌ بسیاری دارد. گنبد جبلیه تنها بنای سنگی شهر کرمان است که می‌گویند در ساخت آن به جای استفاده از آب، از شیر شتر استفاده شده و به همین علت این بنا بسیار مستحکم بنا شده‌است‌، البته صحت این مطلب مورد تایید صاحب نظران و کارشناسان قرار نگرفته‌. تاریخ ساخت گنبد جبلیه مشخص نیست، اما با توجه به ساختار بنا می‌توان حدس زد که ساخت این گنبد هشت ضلعی در اواخر دوره‌ی ساسانی بوده و در دوران پس از اسلام مرمت شده‌است. گنبد جبلیه این بنای تاریخی و ارزشمند در سال 1316 به ثبت ملی رسید و در سال 1383 پس از مرمت تبدیل به گنجینه جبلیه (کتیبه های تاریخی) شد.

9. مجموعه گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان یک مجموعه‌ی کامل و عظیم بوده که در کنار بازار بزرگ شهر کرمان قرار دارد. این مجموعه‌ی بزرگ در دوره صفویه در زمان شاه عباس توسط حاکم کرمان به نام گنجعلی خان ساخته شد. سبک معماری مجموعه گنجعلی خان به شیوه‌ی اصفهانی است و شامل چندین بنای متعدد است. مساحت مجموعه گنجعلی خان حدود 11000 مترمربع در نظر گرفته شده و عناصر مجموعه و سال ساخت آن‌ها عبارتند از: میدان و بازار در سال 1005، حمام در سال 1020، مدرسه در سال 1007، کاروانسرا در سال 1021 و آب انبار در سال 1021 هجری قمری. 

بازارهای مجموعه گنجعلی خان در سه طرف میدان قرار دارند که مشهورترین آن ها بازار مسگرهاست. علاوه براین چهار مسجد در چهار سمت میدان ساخته شده که سه مسجد آن باقی مانده‌است. مشهورترین و زیباترین این مساجد، مسجدی است که در ضلع شرقی کاروانسرا قرار دارد و موزه‌ی هنرهای تزیینی است.

10. بازار کرمان

بازار کرمان یک مجموعه‌ی بسیار بزرگ و بی نظیر 600 ساله است که قدمت ساخت هرکدام از مجموعه‌های آن متفاوت بوده و در سال‌های مختلف ساخته شده‌اند. بازار کرمان طولانی‌ترین راسته بازار در ایران بوده و به بازار گنجعلی خان نیز مشهور است و از میدان ارگ شروع شده و تا میدان مشتاقیه ادامه دارد. با توجه به موقعیت شهر کرمان که در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار داشته، این منطقه از دیرباز از لحاظ اقتصادی وضعیت مناسبی داشته و مورد توجه بوده‌است. به گونه‌ای که معروفترین تاجران ایرانی در این مسیر با کشورهایی همچون چین و هند فعالیت‌های اقتصادی بسیار خوبی داشته‌اند. تاجران ما به این کشورها پارچه، ظروف مسی و انواع صنایع دستی را صادر و از آن‌ها ادویه و پارچه وارد می‌کردند. بازار کرمان شامل سیزده بازار متعدد و متنوع همچون بازار ارگ؛ چهارسوق گنجعلی خان، بازار گنجعلی خان، اختیاری، وکیل کرمان و.. است که هرکدام از این بازارها برای خود دارای مسجد و حمام بودند. نکته‌ی جالب دیگری که در این بازارها باید بدان توجه کرد، این است که هر حمام و مسجد بازار ظاهر و فرم ساختاری‌اش کاملا وابسته دوره و عصر معاصر خود بوده. همین امر باعث شده تا شما بافت یکسانی در مسیر بازار مشاهده نکنید. بازار کرمان به بازارهای متعدد با جلوه‌های متنوع راه داشته و همین ویژگی بازار کرمان باعث شده تا به عنوان یک مجموعه‌ی تاریخی منحصر به فرد در جهان شناخته شود که از نظر ظاهر بی‌همتاست.

11. یخدان مویدی

یخدان مویدی بزرگترین یخچال خشتی جهان در دوره صفویه به دستور «موید الدین ریحان» ساخته شد. این بنا در سال 1378 شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. نام یخدان مویدی از قناتی به همین نام نشأت گرفته که آب آن را تأمین می کرده‌است. یخدان مویدی را در گذشته به عنوان محلی برای نگهداری یخ در فصل گرم سال یعنی تابستان استفاده می‌کردند.

12. ارگ راین

ارگ راین، دومین بنای خشتی جهان پس از ارگ بم بوده که در دوره‌ی ساسانیان ساخته شده‌ و تا 150 سال پیش هم قابل سکونت بوده‌است. ارگ راین با پلانی مربعی شکل و مساحتی برابر با 22 هزار مترمربع  خود بنا و 44 هزار مترمربع مساحت حریم ارگ، از خشت خام ساخته شده. این ارگ با هدف غیرممکن کردن  ورود دشمنان به داخل در دوره ساسانیان ساخته‌ شد. ارگ راین از قسمت‌های مختلف همچون بارانداز، سرباز خانه، ساختمان قرنطینه، مکتب‌خانه، مسجد و انبار تشکیل شده و دارای برج‌های دیده‌بانی متعدد است که در گوشه کنار این قلعه‌ی تسخیرناپذیر قرار گرفته‌اند. ارگ راین، آخرین مقصد بازدید شما در این سفر سه و نیم روزه تور کرمان است و پس از بازدید از این ارگ تاریخی مشهور به سمت تهران باز خواهید گشت.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف


Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.