باتوم

لوازم سفر

لوازم سفر

1397/12/08
[رای: 1 میانگین: 5/5]
لطفا امتیاز دهید!

باتوم

 

باتوم کوهنوردی (باتون – عصای کوهنوردی – Trekking Poles) یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوه پیمایی است. بسیار مهم است که باتوم ها بصورت یک جفت (2 عدد) و صحیح بکار رود تا صدمه ای به کوهنورد وارد نشود.

فواید استفاده درست از باتوم:

 

  • کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و زانوها و کاهش خستگی ـ انتقال قسمتی از وزن بدن روی دست ها که عموما در کوهپیمایی در استراحت به سر می برند.
  • افزایش حس تعادل، جلوگیری از سرخوردن یا زمین خوردن بویژه در خستگی های مفرط در برنامه های کوهنوردی طولانی مدت
  • در هنگام حمل کوله پشتی های سنگین در برنامه های طولانی مدت یا زمستانی
  • کمک به کمتر خسته شدن افراد دارای وزن بالا (کوهنورد سنگین وزن)
  • بهبود ناراحتی قبلی مفاصل و ستون فقرات
  • در هنگام کوهنوردی بر روی برف و مکان های خیس، سبزه زار، نرم، هنگام عبور از رودخانه، کوهنوردی در شرایط مه یا دید کم (در شرایط فوق حفظ تعادل نقش حیاتی برای سلامتی فرد دارد)
  • کاربردهای ابتکاری از باتوم کوهنوردی مانند: ساخت برانکارد در مواقع ضروری – دفع خطر حیوانات – ثابت نگهداشتن عضو مجروح یا شکسته شده (آتل) و …
  • استفاده از باتوم کوهنوردی از افزایش بی رویه ضربان قلب در ابتدای فعالیت و شروع کوهنوردی کمک کننده است (ولی بعد از مدتی این کاهش ضربان بدلیل فعالیت ماهیچه های دست و پا ادامه پیدا نمی کند)

همانطور که در شکل زیر هم نشان داده شده اجزای باتوم عبارتند از:

دسته باتوم:

جهت استفاده باتوم آن را در دست می گیرند و از جنس عایق پلاستیک و لاستیک تهیه شده است.

بند حمایت:

در قسمت بالای دسته باتوم تسمه ای قابل تنظیم وجود دارد، دست از داخل بند حمایت باید عبور کند و دسته را بگیرد، تا نیروی وزن را روی مچ دست تقسیم کند. نحو گرفتن دسته باتوم به شکل زیر است.

 

بدنه اصلی:

بدنه اغلب باتوم ها از سه قسمت تشکیل شده است و از جنس آلیاژهای فولاد (سنگین و بسیار مقاوم) یا آلیاژ آلومینیوم (سبک و با مقاومت کم) یا تیتانیوم (سبک و بسیار مقاوم) و به تازگی الیاف کربن (بسیار سبک و بسیارمقاوم) تهیه می شود. 2 یا 3 قسمتی که به صورت کشویی و دو بدو داخل هم فرو می‌روند و حالت تلسکوپی را بوجود می‌آورند.

سیستم قفل:

این قسمت از باتوم وظیفه تنظیم اندازه باتوم را دارد. با چرخانیدن به طرف چپ باز و به طرف راست بسته می شود.

گل باتوم:

قطعه ای پلاستیکی برای جلوگیری از فرو رفتن باتوم در برف، گل یا شن است.

سخمه:

نوک سخمه از یک الماسه یا تنگستن تشکیل شده است که باعث فرو رفتن در برف و یا زمین می شود و از لغزش باتوم جلوگیری می کند.

محافظ سخمه:

زمانیکه از باتوم استفاده نمی‌کنید آنرا جمع کنید و محافظ سخمه را نصب کنید تا به کسی یا جایی آسیب نرساند.

تنظیم اندازه ارتفاع باتوم کوهنوردی:

ارتفاع باتوم بر اساس “قد فرد” و “شیب مسیر” باید تنظیم شود، وقتی شما باتوم را بدست گرفته‌اید و سخمه آن روی زمین است، زاویه باز و و ساعد دست شما (آرنج) 90 درجه باشد. با این حساب با توجه به شیب مسیر، روشن است که هنگام صعود اندازه باتوم کمتر از اندازه آن در هنگام فرود بیشتر است.

در شروع حرکت وقتی می‌خواهیم از باتوم استفاده کنید، نگاهی به شیب کلی مسیر کنید و ارتفاع باتوم را بر اساس آن تنظیم کنید. در مسیرهای برفی، شنی یا گلی، ارتفاع باتوم از محل گل‌باتوم تا دسته محاسبه می‌شود. زیرا سخمه در برف فرو می‌رود و از ارتفاع باتوم کاسته می‌شود.

در استفاه از باتوم دقت شود تا حد امکان نزدیک به خط عمود بدن باشد. هنگام راه رفتن بدون حمل بار و کوله پشتی تفاوتی نمی کند که از یک یا دو باتوم استفاده شود. اما در حمل بارهای سنگین برای حفظ تعادل حتما باید از دو باتوم استفاده شود.

ارتفاع هر دو باتوم باید یکی باشد مگر در شرایط خاص. (مثلا هنگامی که مسیری را به صورت تراورس پیمایش می‌کنید باتومی که سمت پای کوه است کوتاهتر از باتومی است که سمت پای دره است.)

 

    

 

 

1397/12/08

بحث و تبادل نظر
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف
Copyright © 2022 arandtour.com All rights reserved.