با جاذبه‌ های بوداپست آشنا شوید { 10 جاذبه دیدنی بوداپست}

10 جاذبه شگفت انگیز از بوداپست ‌

شما هم امتیاز بدهید!

اغلب به اروپای شرقی که فکر می‌کنیم، بوداپست به ذهن‌مان می‌آید. شهری تاریخی با بناهایی که میراث جهانی محسوب می‌شوند. جاذبه های بوداپست کم نیستند و ما در این مقاله به معرفی 10 مورد از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های این شهر می‌پردازیم.

بوداپست، پایتخت مجارستان، به عقیده بسیاری، پاریس شرق است. این شهر زیبا نه تنها یکی از مهم‌ترین کلان شهرهای اروپای شرقی از نظر فرهنگی است، بلکه جاذبه‌های بوداپست مکان‌های متعدد میراث جهانی یونسکو را نیز در خود جای داده است. بوداپست در کنار رودخانه دانوب به خاطر چشمه‌های آبگرم خود مشهور است که برخی از آنها از دوران ماقبل تاریخ برای اهداف درمانی استفاده می‌شده‌اند. بوداپست جاذبه‌های شگفت انگیز زیادی دارد که می‌بایست در تور مجارستان حداقل چند روز را صرف گشت و گذار در این شهر پویا کنید. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با 10 جاذبه شگفت انگیز از بوداپست آشنا کنیم.

10 جاذبه شگفت انگیز از بوداپست

جاذبه‌های بوداپست از معماری چشمگیر قرن بیستم تا صحنه‌های فرهنگی و سرگرمی پر جنب و جوش و کنسرت‌های کلاسیک در کلیساهای زیبا را در برمی‌گیرد. ترجیحات شما برای گشت و گذار در تور مجارستان هرچه که باشد، با راهنمای ما با برترین جاذبه‌های بوداپست، مجارستان، آشنا خواهید شد.

1.      قلعه بودا، مهم جاذبه تاریخی بوداپست

هنگامی که برای اولین بار به قلعه خیره کننده بوداپست نگاه می‌کنید، متوجه خواهید شد که چرا بسیاری از مردم این شهر را پاریس شرق می‌دانند. قلعه بودا (Budavári Palota) نقطه عطف تاریخی خیره کننده که اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است، به دلیل ابعاد مسحورکننده و طراحی بدیعش با ورسای هم‌تراز است.

قلعه بودا محل اقامت پادشاهان این ایالت بوده و ساخت آن در سال 2018 به پایان رسید. این ساختمان جدید که در محل کاخی تخریب شده در طی محاصره سال 1686 ساخته شده است، در قرن هجدهم برای سلطنت هابسبورگ بازسازی شد و بیش از 200 اتاق دارد. طراحی متقارن آن بر روی گنبد مرکزی زیبا به ارتفاع 61 متر که رو به دانوب است، تمرکز دارد، از آنجا می‌توانید مناظر خیره کننده‌ای از قلعه و سایر ساختمان‌ها در تپه قلعه ببینید.

2.      ساختمان پارلمان مجارستان

ساختمان پارلمان مجارستان یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری، جاذبه‌های بوداپست و یکی از قدیمی‌ترین پارلمان‌هاست که قدمت آن به بیش از صد سال می‌رسد. به همین دلیل مورد علاقه بسیاری از گردشگران عاشق تاریخ اروپا و آثار باستانی در تور مجارستان است. این ساختمان از نظر مساحت سومین پارلمان جهان است.

3.      کلیسای سنت استفان

کلیسای سنت استفان بوداپست به دلیل معماری چشمگیر، زیبایی فضای داخلی و مناظر پانوراما از گنبدش یک جاذبه محبوب است. کلیسای جامع به سنت استفان، پادشاه مقدس مجارستان و بنیان‌گذار دولت مجارستان تقدیم شده است و ساخت آن در سال 1851 آغاز شد.

چشمگیرترین نمای داخلی تزئین شده در این کلیسا، موزاییک پنج قسمتی ونیزی است که در محراب قرار دارد و نشان دهنده تمثیل‌های توده است. گران‌بهاترین یادگار مقدس کلیسای جامع، دست راست مومیایی شده قدیس حامی کلیسا، اولین پادشاه مجارستان، زیر شیشه در کلیسای کوچک سمت چپ محراب بلند به نمایش گذاشته شده است.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توان در تور مجارستان و هنگام بازدید از کلیسای سنت استفان بوداپست انجام داد، سوار شدن به یکی از دو آسانسوری است که بازدیدکنندگان را به سمت گنبد می‌برد تا منظره‌ای 360 درجه از شهر و رود دانوب را تماشا کنند (می‌توان از 364 پله بالا رفت تا به گنبد رسید).

4.      قلعه ماهیگیر، قلعه‌ای با نمادهای عجیب در جاذبه‌های بوداپست

بر فراز دانوب، در محلی که صنف ماهیگیران شهر دیوارهای دفاعی خود را در قرون وسطی ساخته بودند، قلعه چشمگیر ماهیگیران (Halászbástya) قرار دارد. قلعه ماهیگیر بدون شک یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بوداپست است. برج‌های نگهبانی زیبایی که تزئینات قلعه را بیشتر کرده‌اند در قرن نوزدهم ساخته شدند تا به عنوان برج مراقبت برای زیباترین صحنه‌های پانورامای شهر از جمله بودا باشد.

 این مجموعه نفیس از برج‌ها، حیاط‌ها، ستون‌ها و دیوارهای نئورومانسکی بین سال‌های 1895 تا 1902 ساخته شد و عمدتاً به دلیل مناظر دیدنی آن بر شهر و دانوب یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های بوداپست برای گردشگران است. مجسمه سوارکاری برنزی سنت استفان، اولین پادشاه مجارستان، در حیاط جنوبی قلعه ماهیگیر قرار دارد.

5.      رود دانوب، دومین رودخانه بزرگ اروپا

رودخانه زیبای دانوب از شمال به جنوب مجارستان می‌گذرد و با عبور از بوداپست، شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. یکی از بهترین مناظر غروب خورشید بر روی رودخانه و هم از بودا و هم از پست پل آزادی است که محل مورد علاقه مردم محلی است. یکی از بهترین کارهای رایگان در تور مجارستان، قدم زدن در امتداد تفرجگاه دانوب (Dunakorzó) و یک پیاده‌روی دلپذیر در کنار رودخانه است که بین پل‌های زنجیره‌ای الیزابت و سچنی (Széchenyi) امتداد دارد.یکی دیگر از راه‌های عالی برای تماشای شهر، سفر با قایق در امتداد رود دانوب است.

6.      کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس (Matthias Church)، که به عنوان کلیسای بانوی ما شناخته می‌شود، یک مکان برجسته در تپه قلعه است. در سال 1269 تکمیل شد و درگاه جنوبی باشکوه آن با نقش برجسته‌ای که مرگ مریم مقدس را به تصویر می‌کشد در دهه 1300 به آن اضافه شد. این مکان صحنه چندین رویداد تاریخی از جمله تاج‌گذاری شاه چارلز اول مجارستان در سال 1309 و تاج‌گذاری امپراتور فرانتس جوزف اول اتریش و همسرش الیزابت (سیسی) به عنوان حاکم مجارستان بوده است.

همچنین موزه هنر کلیسا در سرداب قرون وسطایی کلیسا قرار دارد و مجموعه‌ای از آثار مقدس، کنده‌کاری‌های سنگی و کپی‌هایی از جواهرات تاج مجارستانی را در خود جای داده است.

7.      میدان قهرمانان، بنای یاد بود هزار ساله

در سال 1896 مجارستان هزارمین سال تأسیس خود را به پایان رسانده بود و به یاد این خاطره مبارک میدان قهرمانان بوداپست (Hosök tere) تأسیس شد تا امروزه به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بوداپست مجارستان تبدیل شود که هزاران نفر از در سراسر جهان به بازدید از آن می‌آیند. میدان قهرمانان یکی از میدان‌های اصلی بوداپست است که شامل مجموعه‌ای از مجسمه‌های خلاقانه از هفت‌تن از برجسته‌ترین رهبران ملی مجارستان است.

8.      پل زنجیری معلق

پل زنجیره‌ای در بوداپست اولین پل سنگی دائمی است که منطقه تپه‌ای بودا را به سرزمین دشت پست متصل می‌کند، این پل 380 متر طول و 14.8 متر عرض دارد و دومین گذرگاه دائمی در امتداد رودخانه دانوب در مجارستان است. پل زنجیری یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بوداپست، یکی از ساختمان‌های نمادین شهر و شناخته شده‌ترین پل پایتخت مجارستان به شمار می‌رود و در قرن هجدهم ساخته شده است.

9.      سیتی پارک بوداپست

پارک سیتی بزرگ‌ترین پارک بوداپست است و اولین درختان و مسیرهای موجود در آن به قرن هجدهم پس از میلاد برمی‌گردد. این پارک در دهه‌های اول قرن نوزدهم تأسیس شد و به اولین پارک عمومی جهان تبدیل شد و در حال حاضر شلوغ‌ترین مکان توریستی بوداپست مجارستان است. پارک سیتی (Városliget) با دریاچه زیبا، که یکی از جاذبه‌های است، در طول سال‌ها افزوده‌های زیادی داشته است. جاذبه‌های دیدنی این پارک عبارت‌اند از: موزه هنرهای زیبا، کاخ هنر، باغ‌وحش شناسی و گیاه‌شناسی شهرداری، موزه حمل و نقل بوداپست، پارک تفریحی تیوولی، با وسایل سواری و بازی‌های مخصوص بچه‌ها و آب‌درمانی عظیم چینی در فضای باز.

10.  حمام آب گرم سیچینی، لذت آبتنی در آب‌های گرم مجارستان

بوداپست در سرتاسر جهان به خاطر چشمه‌های آبگرم شگفت‌انگیزش شناخته شده است.  بسیاری از این چشمه‌های آبگرم برای فراهم کردن فرصت استراحت و تجدید قوا، تحت عنوان حمام‌های آبگرم برای شهروندان و همچنین گردشگران شرکت‌کننده در تور مجارستان به کار گرفته شده‌اند. آبگرم

حمام آبگرم سیچینی (Széchenyi gyógyfürdo) در سال 1913 تأسیس شد و توسط دو چشمه آبگرم تأمین می‌شود. این حمام بزرگ‌ترین مرکز در اروپا است که می‌تواند هزاران حمام کننده را هم‌زمان در سه استخر روباز و 15 استخر سرپوشیده خود جا دهد. علاوه بر استخرهای آن، مهمانان می‌توانند از سونا و اتاق بخار و همچنین خدمات اسپا از جمله ماساژ لذت ببرند.

 

دیگر جاذبه‌های بوداپست

بوداپست! ستاره دانوب، قلب اروپا، پاریس شرق و پایتخت چشمه‌های آبگرم جهان است. همة این ویژگی‌ها گواه بر شکوه و اهمیت این شهر بزرگ، پایتخت مجارستان است. هنگام شرکت در تور مجارستان فضای تاریخی، معماری شگفت‌انگیز، اتمسفر مرموز و جذاب مناطق تاریخی بوداپست، قلعه‌ها، کلیساها و پل‌ها بدون شک سفری به یاد ماندنی برای شما رقم خواهد زد. در این بخش به معرفی دیگر جاذبه‌های بوداپست این شهر زیبا می‌پردازیم.

خیابان آندراس، میراث جهانی یونسکو

بازدید از بوداپست باید شامل خیابان آندراس (Andrássy út) باشد. این بلوار که اکنون یک میراث جهانی است، در سال 1870 مقرر شد تا شهر داخلی را به پارک شهر متصل کند و ترافیک را به سمت بلوار اصلی منحرف کند. خیابان آندراس دارای مجموعه‌ای از موزه‌ها، رستوران‌ها، و فروشگاه‌ها است و به میدان قهرمانان، کاخ هنر، و موزه هنرهای زیبا متصل می‌شود. در امتداد خیابان، خانه اپرای دولتی مجارستان را نیز خواهید دید که به دلیل طراحی جذاب و فضای داخلی زیبا، مکانی ارزشمند برای بازدید است. موزه ترور نیز وجود دارد که یادبود رژیم‌های وحشیانه قرن بیستم مجارستان و قربانیان آن‌ها را گرامی می‌دارد. همچنین فروشگاه‌های برند زیادی مانند گوچی، آرمانی، دولچه و گابانا و لوئیس ویتون در امتداد خیابان آندراس وجود دارد.

بازار بزرگ، تجربه‌ای متفاوت از خرید در کنار محلی‌ها

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده شهر، تالار بازار مرکزی بوداپست است. فضای داخلی غاردار آن خانه طیف وسیعی از مغازه‌ها، غرفه‌ها و غذاخوری‌های مختلف است. این بازار با ساختمانی باشکوه که در سال 1897 ساخته شده است، در سه طبقه قرار دارد. بازار بزرگ بوداپست زیباترین بازار اروپا است و جوایز بسیاری را برای معماری خود دریافت کرده است. این بازار یک مکان بسیار خوب برای قدم زدن در اطراف و در عین حال خرید میوه یا یک خوراکی محلی است. یکی از بخش‌های تور مجارستان بازدید از این بازار به عنوان یکی از جاذبه‌های بوداپست است.

جزیره مارگارت، بهشتی در بوداپست

مارگارت جزیره کوچک بسیار زیبایی است که باید از آن به عنوان یکی از جاذبه‌های بوداپست یاد کرد. در جزیره مارگارت چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد و یک فرار عالی از شلوغی شهر به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای پیک نیک، برای پیاده‌روی یا برای دویدن به این پارک بروید. همچنین یک فواره موزیکال، یک باغ‌وحش کوچک و یک استخر نیز در این جزیره وجود دارد. بنابراین این جزیره مکان خوبی برای بازدید با کودکان است.

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا (Szépmuvészeti Múzeum) نه تنها مهم‌ترین گالری هنری بوداپست است، بلکه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آثار استادان قدیمی در اروپا را در خود جای داده است. مجموعه گسترده‌ای از نقاشی‌های ایتالیایی، اسپانیایی و هلندی در ساختمانی دیدنی و تحت تأثیر کلاسیک قرن 19، همراه با فضای جالب معماری مانند تالار رنسانس به نمایش گذاشته شده است.

این موزه که در سال 1870 پس از به ارث بردن مجموعه‌ای زیبا از نقاشی‌ها، طراحی‌ها و چاپ‌ها توسط مجارستان تأسیس شد، به شش بخش تقسیم می‌شود: هنر مصر، هنر باستان، گالری مجسمه‌های قدیمی، گالری نقاشان قدیمی، مجموعه مدرن و مجموعه گرافیک.

خانه اپرای دولتی مجارستان

خانه اپرای دولتی مجارستان (Magyar Állami Operaház) یکی از جاذبه‌های بوداپست، فضای داخلی و بیرونی چشمگیری دارد. ابعاد ساختمان به تنهایی چشمگیر است و از زمانی که در سال 1884 افتتاح شد، رتبه اول را در تقویم رویدادهای فرهنگی شهر به خود اختصاص داده است. خانه اپرا که با آثار هنری و مجسمه‌های فوق‌العاده برجسته‌ترین هنرمندان کشور تزیین شده است، می‌تواند تا 1300 نفر را در سالن نعل اسبی (و از نظر آکوستیک دلپذیر) خود جای دهد.

تالار اپرای دولتی مجارستان خانه ارکستر فیلارمونیک بوداپست و باله ملی مجارستان است و مطمئناً حضور در یک اجرا را نقطه‌ای مهم در برنامه تور مجارستان برای سفر به بوداپست خواهید یافت. فصل ارکستر معمولاً از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد.

هزارتوی قلعه بودا

اگر به دنبال یک کار منحصر به فرد برای انجام در بوداپست هستید، از هزارتوی قلعه بودا در تور مجارستان دیدن کنید. این جاذبه زیرزمینی که در غارهای طبیعی در زیر تپه قلعه واقع شده است، به شما امکان می‌دهد از اتاق‌های پر آب دیدن کنید، جایی که مردی که اکنون به نام دراکولا شناخته می‌شود، سال‌ها در قرن پانزدهم زندانی بود. همچنین می‌توانید مجموعه‌ای از مجسمه‌های شخصیت‌های تاریخی مجارستان را در این قلعه ببینید و در تاریکی کامل در هزارتوی تاریکی حرکت کنید.

غارها و پارک ملی اگتلک

پارک ملی آگتلک، در مرز اسلواکی و مجارستان از جاذبه‌های بوداپست است که حدود دو ساعت و نیم با ماشین از بوداپست فاصله دارد. مساحت پارک ملی آگتلک حدود 200 کیلومتر مربع است و بخش زیادی از آن به عنوان میراث جهانی یونسکو محافظت می‌شود. این پارک در میان کوهنوردان و پیاده‌روان از سراسر اروپا محبوب است. در این پارک تورهای غارنشین با راهنما، تورهای بوم‌شناسی، جانورشناسی و گیاه‌شناسی ارائه می‌شود.

غار بارادلا، یکی از بزرگ‌ترین و چشمگیرترین غارهای سنگی تراشیده شده در اروپا است. این غار بزرگ‌ترین غار مجارستان است که در پارک ملی آگتلک قرار دارد. غار بارادلا بیش از 25 کیلومتر امتداد دارد و تونل اصلی هفت کیلومتر طول دارد. معابر آن در طول هزاران سال تقطیر آب غنی از مواد معدنی، استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های عظیمی را به شکل‌های شگفت انگیز و رنگ‌های عجیب تشکیل داده است. کاوش‌ها نشان می‌دهد که این غار بیش از 7000 سال به عنوان پناهگاهی برای انسان‌ها استفاده می شده است. سه غار ایمره واس، غار بک و غار راکوچی به تازگی در پارک ملی آگتلک به روی بازدیدکنندگان باز شده است.

آکواریوم تروپیکاریوم بوداپست

آکواریوم تروپیکاریوم بوداپست (Tropicarium Oceanarium Kft) یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بوداپست مجارستان است، زیرا نمایشی یکپارچه از انواع ماهی‌هایی که در آب‌های مجارستان زندگی می‌کنند، حیواناتی که در جنگل‌های بارانی استوایی زندگی می‌کنند و موجودات اعماق دریاها و اقیانوس‌ها، را ارائه می‌دهد، در محیطی که دقیقاً شبیه زیستگاه‌های اصلی است که به آن تعلق دارند.

آبگرم‌های بوداپست

اگر به دنبال تعطیلاتی هستید که گذراندن وقت را با یک تجربه فرهنگی غنی ترکیب کند، تور مجارستان به شما پیشنهاد می‌شود. بسیاری از شهرک‌ها و امکانات آبگرم تاریخی در سراسر این کشور وجود دارند که همه چیز را از حمام کردن ساده در آب‌های جوان‌کننده گرفته تا اقامت طولانی‌مدت در استراحتگاه‌های آبگرم زیبا ارائه می‌دهند. شهرت مجارستان به چشمه‌های آب گرم و حمام‌ها به بیش از دو هزار سال قبل از رومی‌ها برمی‌گردد که از اثرات درمانی آب‌های آبگرم مجارستان بسیار قدردانی می‌کردند. سپس در قرن شانزدهم نوبت به ترک‌ها رسید که حمام‌های ترکی بسیاری را ساختند که امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نهایت، بیش از 1000 چشمه وجود دارد که آب‌های دارویی و آبگرم را برای چشمه‌های طبیعی و طبی فراهم می‌کند، یکی از محبوب‌ترین آنها دریاچه هویز با میانگین دمای آب سالانه 25 درجه سانتی‌گراد است که بزرگ‌ترین دریاچه آبگرم فعال بیولوژیکی در اروپا است. آبگرم گلرت (Gellért) یکی از جاذبه‌های بوداپست، از حمام‌های آبگرم معروف در بوداپست است که در داخل دارای در پنج حمام آبگرم و دو استخر است. این اسپا همچنین دارای امکانات دوست‌داشتنی در فضای باز، از جمله استخر موج و استخر نشیمن آبگرم است.

کنیسه بزرگ

کنیسه بزرگ که به نام کنیسه خیابان دوهانی نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و چشمگیرترین ساختمان‌های شهر و جاذبه‌های بوداپست است. این بنا که پرستشگاه یهودیان است در سال 1859 ساخته شده است، معماری نفیس احیای مورها را به نمایش می‌گذارد و تماشای تزئینات داخلی‌ آن حیرت‌انگیز است. این دومین کنیسه بزرگ در جهان پس از کنیسه بزرگ بلز در اورشلیم است. این نشان می‌دهد که جمعیت یهودی بوداپست زمانی چقدر تأثیرگذار و قابل توجه بوده است. از آنجایی که هم به گورستان بزرگ یهودیان در پشت آن و هم به یک موزه یهودی و چندین بنای یادبود هولوکاست متصل است، اگر می‌خواهید درباره گذشته یهودیان شهر بیشتر بدانید، ارزش رفتن به آن را در تور مجارستان دارد.

سخن پایانی

بوداپست، یکی از مهم‌ترین شهرهای مجارستان و مقصد اصلی گردشگری در آن به حساب می‌آید، زیرا بسیاری از آثار تاریخی باستانی را در خود جای داده است. بوداپست که به دلیل همه چشمه‌های آب گرمی که در بالای آن قرار دارد به شهر اسپا معروف است، این شهر در کنار رودخانه دانوب قرار دارد و زمانی از دو شهر مختلف بودا در کرانه غربی و پست در شرق تشکیل می‌شد. ساحل شرقی رودخانه، و پل‌های شگفت انگیز زیادی این دو بخش را به هم متصل می‌کند. شهر مملو از مناظر تاریخی چشمگیر، موزه‌های جذاب و سبک‌های معماری شگفت انگیز است. در این راهنما شما را با زیباترین جاذبه‌های بوداپست آشنا کرده‌ایم.1401/10/05 | کد مطلب: 1389
برچسب‌ها: جاهای دیدنی
تیم تحریریه آرندتور


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
در خبرنامه آرندتور عضو شوید

هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی آرند عضو شدید سپاسگزاریم.
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی آرند عضو شدید سپاسگزاریم.