معرفی جاهای دیدنی استان بوشهر

بندر کنگان، تمیزترین و خلوت‌ترین بندر جنوب ایران

بندر کنگان، تمیزترین و خلوت‌ترین بندر جنوب ایران

1400/06/17   مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
[رای: 1 میانگین: 5/5]
لطفا امتیاز دهید!

تا به حال نام بندر گنگان به گوش شما خورده‌است؟ این شهر در دوره مغول ساخته شده، اما در دوره صفویه در اوج رونق و پیشروی خود بوده‌است!


بندر بوشهر

اگر دوست دارید به فضای جدیدی پا بگذارید و سفر تکراری نروید، بندر کنگان یکی از جاهای دینی استان بوشهر است که در کنار ساحل زیبایش حسابی به آرامش خواهید رسید. بندر کنگان، یکی از بنادر بسیار خلوت استان بوشهر است که ما در وبلاگ آرندتور این بار به سراغ آن رفتیم تا به شما معرفی‌اش کنیم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این بندر جنوبی ایران آشنا شوید.

 

کنگان به چه معناست؟

قبل از اینکه در مورد جاهای دیدنی کنگان و مسیر دسترسی به آن، سخن بگوییم، بهتر است ابتدا در مورد تاریخچه این شهر و چرا به آن کنگان می‌گویند، با شما صحبت کنیم.

معنای لغوی کنگ، یعنی پیشروی آب دریا! اما عده‌ای معتقد هستند، این بندر بین چند خور قرار گرفته و به معنای فرو رفتگی در خشکی است. برخی دیگر معتقد هستند نام این بندر به کنگ و کنگ‌دژ می‌رسد که شهر اسطوره‌ای زرتشتیان بوده و در شاهنامه فردوسی به آن اشاره شده‌است. از گذشته به بندر کنگ، «بندر کوگانا» می‌گفتند.

 

بندر کنگان کجاست؟

بندر کنگان که محلی‌ها به آن «کنگون» می‌گویند، در استان بوشهر قرار دارد. حرفه مردم این منطقه کشاورزی است و گندم و جو می‌کارند. عده‌ای نیز به شغل ماهی‌گیری مشغول هستند. برخی نیز در کارخانه سیمان مشغول به کار هستند. البته بندر کنگان، دارای فعالیت‌های پالایشگاهی نیز هست. به گونه‌ای که شعبه 2 پارس جنوبی در 10 کیلومتری شعبه 1 آن، قرار دارد و از نظر وسعت از اولی بزرگ‌تر است.

بندر کنگان در گذشته، قسمتی از شهر سیراف بوده‌است. این بندر فاصله‌ی زیادی تا سیراف ندارد. شهر سیراف یکی از بنادر بسیار قدیمی بوشهر است که از نظر معماری بسیار شبیه ماسوله است. این بندر در گذشته، به آزاداندیشی شهرت داشته‌است و مردم ادیان مختلف همچون یهودی، زرتشتی، مسیحی، بودایی و... در کنار هم در این بندر، زندگی می‌کردند. بندر سیراف در دوره قبل از اسلام و پس از آن، یکی از بنادر پر رفت و آمد ایران بود تا اینکه در سال 367 هجری قمری در بندر سیراف، زلزله مهیبی آمد و شهر را به خرابه‌ای تبدیل کرد.

بندر کنگان به تمیزی و آرامش در منطقه شهرت دارد.

چگونه به بندر کنگان بروید؟ مسیر دسترسی آن چگونه است؟

اگر بخواهیم از تهران به سمت کنگان حرکت کنید، بیشتر از 14 ساعت در راه خواهید بود.مسیرتان را از اتوبان تهران-قم شروع کرده و به سمت کاشان، نجف آباد، یاسوج و کازرون ادامه دهید و در نهایت به بوشهر می‌رسید. از بوشهر تا بندر کنگان دو ساعت و نیم فاصله است.

مسیر دیگری که برای سفر می‌توانید انتخاب کنید، قطار است. از تهران تا شیراز را با قطار بروید. از آنجا به سمت بوشهر رفته و از بوشهر سوار تاکسی‌های کنگان شوید.

روش دیگر سفر با هواپیما به عسلویه رفتن است. از تهران تا عسلویه را با هواپیما بروید. سپس مسیر عسلویه تا بندر کنگان را یک ساعته طی کنید. البته با هواپیما به بوشهر نیز می‌توان سفر کرد.

 

جاهای دیدنی کنگان کجاست؟

ساحل بندر کنگان، بسیار خلوت، دنج و تمیز است. می‌توان ساعت‌ها در کنار این ساحل نشست و به صدای موج‌ها گوش جان داد!

اما به غیر از ساحل بسیار تمیزش جاهای دیدنی تاریخی نیز، این بندر دارد که با هم آنها را مرور خواهیم کرد. از آنجا که بندر کنگان با سیراف فاصله‌ی چندانی ندارد، می توان به بازدید آثار تاریخی مختلف سیراف رفت.

از جمله جاهای دیدنی سیراف که می‌توان به بازدید آنها رفت، عبارتند از:

  • گور دخمه‌های سیراف

گور دخمه‌های سیراف، گورهای بدون پوشش هستند که در کوه‌های شمالی سیراف قرار دارند. این دخمه‌ها، در ابتدا محل ذخیره و نگهداری آب باران بوده و سپس در اثر طاعون و یا مشکلات دیگر، برای دفن سریع افراد، استفاده می‌شده‌است.

قدمت گور دخمه سیراف به دوره ساسانیان بر می‌گردد. این گورها به صورت مستطیل شکل و در ارتفاعات قرار دارند.

  • مسجد امام حسن بصری سیراف

مسجد امام حسن بصری روی تپه‌ای که ویرانه‌های یک قلعه و دژ ساسانی باقی مانده، ساخته شده‌است. این مسجد، جزء قدیمی‌ترین مساجد اسلام سرزمین‌های اسلامی است. فضای داخلی آن دارای یک صحن مربعی شکل است که رواق و ستون‌ها در سه طرف آن قرار دارند.

 

  • آتشکده سیراف

روی تپه‌ای بلند، روبروی گورستان دخمه‌ها، یک بنای سنگی وجود دارد که از آن به عنوان آتشکده استفاده می‌کردند.

 

  • آرامگاه سیبویه سیراف

سیبویه یکی از دانشمندان علم صرف و نحو است که در سن 40 سالگی فوت می‌کند. در بندر سیراف، یک آرامگاه از جنس سنگ و گچ برای او ساخته شده‌است.

 

در ادامه جاهای دیدنی بندر کنگان را با شما در میان می‌گذاریم:

1.آب انبار اختر کنگان

یکی از جاهای دیدنی کنگان آب انبار اختر کنگان است که در قرون اولیه پس از اسلام ساخته شده‌است.

 

2.چشمه آب گرم میانلو

در استان بوشهر آب‌ها و چشمه‌های معدنی بسیاری وجود دارد. در آب‌های معدنی این استان، گوگرد، کلر و سولفات دیده می‌شود که برای انواع بیماری‌ها همچون: رماتیسم مزمن، ناراحتی‌های گوارشی و دردهای مفصلی از آن استفاده می‌شود.چشمه آب گرم میانلو از شکاف سنگ‌های آهک مازنی خارج می‌شود. آب این چشمه از آب‌های سولفات کلسیم بوده و دارای ترکیبات منیزیم و کلرور سدیم است.

 

3.قلعه نصوری کنگان

قلعه نصوری، قلعه‌ای 200 ساله است که توسط «شیخ جبار» در اواخر دوره قاجار ساخته شده‌است. در ورود به قلعه، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، در بزرگ چوبی قلعه و گچ بری‌های آن است که روی دیوارهای آن نقش بسته‌اند. علاوه براین، روی ایوان غربی قلعه نصوری 18 تابلو از مجالس شاهنامه فردوسی وجود دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

در ایوان غربی قلعه نصوری 18 تابلو از مجالس شاهنامه وجود دارد.

بهترین زمان سفر به بندر کنگان

از آنجا که کنگان، در قسمت جنوبی کشور قرار دارد، بهترین زمان سفر به آن، پاییز و زمستان است. البته در تعطیلات نوروز نیز هوای منطقه هنوز آنچنان گرم نشده و می‌توان به آن سفر کرد.

 

سخن آخر

بندر کنگان یکی از بنادر خلوت، تمیز و زیبای استان بوشهر است که بسیار نزدیک شهر سیراف قرار داردمی‌توانید با سفر به این منطقه از مناظر ناب و بکری دیدن کنید که در کمتر جای ایران، مشابه آن وجود دارد.

برای سفر به جنوب ایران و تماشای آثار دیدنی آن می‌توانید از انواع تورهای آرندتور استفاده کنید. کافی است فقط به بخش سفرهای زمینی رفته و یکی از آنها را انتخاب کنید.

شیوا هراتی فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی- دانشگاه تهران است. او از کودکی عاشق طبیعت، سفر و نوشتن بود. تولید محتوا و تحقیق و تفحص در احوال محیط زیست در کنار تشویق و تبلیغ گروه‌ها و استارت‌آپ‌های دوستدار محیط زیست همواره هدف اولش در نوشتن است. شیوا در طول این سال‌ها به عنوان کارشناس ارشد تولید محتوا با شرکت‌های فراگیر و معتبر گوناگونی کار کرده‌است. او در شبکه‌های اجتماعی نیز حضوری فعال دارد و درکنار تولید محتوا برای دیگران، دغدغه‌های خود را نیز می‌نویسد.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت آرندتور مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1400/06/17


مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف
Copyright © 2021 arandtour.com All rights reserved.